Saada vihje

Hamba väljatõmbamine on vältimatu abi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Toimetusest tuli selgust pärima mees, kelle töötu naine oli valutava hamba väljatõmbamise eest raha maksnud, ehkki vältimatut arstiabi antakse tervisekindlustuseta inimestele tasuta.

"Kas hamba väljatõmbamine pole vältimatu abi? Miks minu naiselt raha võeti?" päris mees, olles lugenud "Sakalast" intervjuud Keskhaigekassa direktori Maris Jessega.

Viljandi Hambakliiniku peaarsti asetäitja Taima Kree ütles, et naisele esitati arve nagu kõigile kindlustamata patsientidele ning ta tasus 57 krooni ja kümme krooni visiiditasu ühtegi vastuväidet esitamata.

"Kui ta oleks öelnud, et arve tasumine käib üle jõu, oleksime püüdnud talle vastu tulla," rääkis Kree ja lisas, et juhtumeid, kus nende patsiendid oleksid vajanud vältimatut abi, pole kuigi palju.

"Kustmaalt me ütleme, et haige hambaga inimene on eluohtlikus seisundis? Siis peab olema midagi äärmiselt tõsist," lausus arst. Samas ütles ta, et ühtegi valude käes kannatavat haiget niisama ukse taha ei saadeta, vaid antakse igal juhul abi.

Maakonnaarst Henn Sepp kinnitas, et hammas tuleb vajaduse korral igal juhul välja tõmmata. "Hamba väljatõmbamine on erakorraline kirurgiline tegevus ja igal juhul vältimatu abi," nentis ta.

Kui inimene on haigekassas kindlustamata ega ole suuteline ravi eest tasuma, tuleb hambaarstil saata arve patsiendi elukohajärgse omavalitsuse arstile (valla- või linnaarstile), kes korraldab hambaarstile arve tasumise.

Küsimusele, mida peab vaene ja kindlustamata inimene tegema siis, kui hammas kangesti valutab, vastas maakonnaarst, et hambaarsti juurde tuleb ikka minna. "Siis pannnakse hambale valuvaigistit," selgitas Henn Sepp.

Tasuta vältimatu abi korras plombeerimist tema sõnul ette nähtud ei ole ning kannatajal tuleb lihtsalt oodata, kuni haige hammas nii ära laguneb, et see kindlustamata inimestele ette nähtud riikliku abiraha eest välja tõmmatakse.

"Inimese tervise seisukohalt on see absurdne, aga mis teha - selline on elu," tõdes maakonnaarst. "Niisuguste probleemide lahendamine on kohaliku omavalitsuse asi ja mina ise arvan küll, et raha, mida mõnele valitud kohal ühiskondlikku tööd tegevale inimesele kõrge palga näol makstakse, võiks kulutada hoopis kindlustamata inimeste hambaraviks."

Tiina Sarv

Kommentaarid
Tagasi üles