Saada vihje

Hällid kiigutavad emahooleta jäänud lapsi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Rahvastikuministri abi Heli Ferschel ja riigisekretäri abi Aivar Rahno panid kolmest Väikemõisa Väikelastekodule toodud hällist ühe ise kokku.

Reede õhtul tõid Heli Ferschel ja Aivar Rahno Väikemõisa kolm millenniumibeebidest üle jäänud hälli, mille valitsus oli otsustanud riigi ülalpidamisel olevatele väikelastekodudele kinkida.

"Neid voodeid on imelihtne kokku panna, me saame sellega ise hakkama küll," ütles Heli Ferschel, kui kuulis, et lastekodu töömees on sel kellaajal juba õhtule läinud.

Heli Ferschel teadis, et hälli konstruktsioon ja kuju on pärit Viljandimaalt. Nimelt olid Läänemaa Taebla valla osaühingu Augur töömehed käinud just Viljandi Muuseumi arhiivist nende jaoks snitti võtmas.

Hälli männipuust detailid sobisid üksteise külge hästi, vaid voodivõre nõudis kaheksa kruviga kokkukeeramist.

"Hälli võib jätta kiikuvasse asendisse, aga võib kinnitada ka jäigalt," õpetas rahvastikuministri abi lastekodu direktorit Lembe Leppmetsa.

Küsimuse peale, miks neid hälle ei jäetud järgmiseks aastaks või miks ei antud neid ka 31. detsembril ja 2. jaanuaril sündinud lastele, vastas Heli Ferschel, et millenniumibeebi on ikka ainult see, kes on sündinud 1. jaanuaril.

"Järgmisel aastal oleksid need hällid olnud nagu vana, kellestki üle jäänud kauba pakkumine. Otsustasime, et jagame need aasta algul nendele lastele, kes millegipärast on oma vanemate soojusest ja armastusest ilma jäetud," seletas ta.

Väikemõisa Väikelastekodus on praegu titaeas viie ja poole kuune Kalmer, neljakuune Jako ja 18-päevane Reiko ning peatselt on Narvast oodata kuist tüdrukut.

Lembe Leppmets silitas rõõmuga männilõhnalist voodipeatsit, aga muretses natuke, kuhu hällid ära mahuvad. "Meil on paksude seintega nurgelised mõisatoad. Sellisele iludusele õige koha leidmine polegi nii lihtne," lausus ta.

"Võib-olla jätame ühe esialgu mängutuppa, siis saavad ka suuremad lapsed seda uudistada ja proovida. Kõige paremini sobib selline voodi aga ikkagi koju, avarasse lastetuppa," arvas Lembe Leppmets lõpuks.

Ülejäänud 24 hälli viidi Kuressaarde, Haapsallu, Elvasse, Tartusse, Valgasse ja mujale - kokku seitsmesse lastekodusse.

Ferscheli sõnul tahabki rahvastikuminister Katrin Saks tänavu oma töös erilist tähelepanu pöörata lastekodudele ja planeerib veebruarikuus üht selleteemalist visiiti ka Viljandimaale.

Aime Jõgi

Kommentaarid
Tagasi üles