Viljandimaal tänavu kevadel ja suvel korraldatud uuring näitab, et 12-aastaste laste hammaste seisund on võrreldes 1993. aastaga tunduvalt paranenud.
«Kui uuringu tulemused kokku võtsime, arvutisse lõime ja neid eelmiste andmetega võrdlesime, selgus, et olukord on märgatavalt parem,» ütles AS Viljandi Hambakliiniku peaarst Anna Adari.
Viljandimaa ja Rootsi Dalarna maakonna hambahaigusi ennetavat uut projekti alustati mai keskel ja see hõlmab kogu Viljandimaad.
Projekti käigus korraldasid koolihambaarstid maakonna koolides epidemioloogilise uuringu, hinnates kõigi 12-aastaste laste hammaste seisundit. Vaatlusaluseid oli kokku üle 800.
«Võrdlesime saadud tulemusi andmetega sellest ajast, kui hakkasime alles nende probleemidega Viljandimaal tegelema,» rääkis Anna Adari. Viljandi ja Dalarna maakonna koostöö selles vallas algas 1991. aastal.
Adari avaldas arvamust, et olukorra paranemisele on oluliselt kaasa aidanud juba varem Viljandimaal koos rootslastega läbi viidud profülaktikaprogramm.
Teisipäeval käisid Viljandi Hambakliinikus Dalarna maakonna stomatoloogid, kellega koos koolilaste hambakaariese profülaktika programmi ellu viiakse.
«Arutasime üksipulgi läbi, milliseid meetmeid siin kasutada ja kuidas seda teha,» selgitas Adari. Tema sõnul aitavad rootslased, eelkõige Dalarna maavalitsus, viljandlasi ka materiaalselt.
«Ilmselt tulevad nad aasta lõpul tagasi ning toovad kaasa hambapastasid, hambaharju ja teisi profülaktikavahendeid,» rääkis peaarst. «Nüüd on meil vähemalt teada, millises maakonna osas on neid rohkem ja millises vähem vaja.»
Profülaktikaprogrammi kestuseks on planeeritud neli aastat.
KOMMENTAAR
Silvia Russak, sotsiaalministeeriumi stomatoloogianõunik:
"Viljandimaa kaariese näitajate paranemine on lausa üllatav. Selle järgi hakkame juba lähenema mõnele Põhja-Euroopa riigile.
Rahvusvaheliste indeksite järgi väga kõrgeid kaariese näitajaid siin praegu ei olegi, jäänud on vaid keskmised ja madalad."
Liisi Seil