Kui september on pigem värvuliste rännu kuu, siis oktoober on veelindude päralt. Peale hanede ja luikede on nüüd linnuvaatlejale palju huvitavat: rändavad viupardid, mustlagled, valgepõsk-lagled, piilpardid ja laugud. Mererannikul on põnevust rohkem, aga rändavaid veelinde jätkub ka sisemaa märgaladele.
Maitsev söök ja mõnus ilm on mõistagi argumendid. Aga mis on rändlindudele nii-öelda navigatsiooniseadmete eest?
Egas lindude rändamine inimeste omast kuigi palju erine. Meie kasutame reisides kõiki oma meeli, kompassi ja GPS-i. Lindudega on umbes samamoodi.
Esiteks on linnud väga head nägijad. Nad on mitu korda teravama silmaga kui inimesed ning jälgivad hoolega ümbrust: päikest, tähti ja teatud maastikuelemente, mida rände uurijad kutsuvad mõnikord juhtjoonteks. Tüüpilised juhtjooned on mereäärsed rannaribad, kust maismaalinnud ei kipu lendama merele ja merelinnud maismaa kohale.
Peale selle tunnetavad linnud Maa magnetvälja, mis võimaldab õigel suunal liikuda ka öösel pilves ilmaga.
Ja õpitud tarkused antakse igal aastal vanadelt noortele edasi.
Tarkusi antakse edasi mitmel moel: eeskuju, jäljendamise ja geenide kaudu. Küllap on lindudelgi kogukonda ühendav side, kuis see ka ei toimiks.
Parve esiotsas lendab enamasti mõni kogenud vanalind. Aga see pole alati nii. Näiteks lahkuvad kuldnokanoored pesapaikadest varem kui vanalinnud ja asuvad rändele omapäi.
Mis on reisihimuliste tiivuliste seas popimad sihtkohad?
Eks kattu needki osaliselt meie endi reisieelistustega. Kindlasti on «popid» Vahemeremaad. Kõik ränded nii kaugele aga ei küüni ja samas talvituvad paljud Eestis pesitsevad linnud Aafrikas, kaasa arvatud Lõuna-Aafrikas.