Henri Väre,
Pärsti Vallavolikogu liige
ÕHUS ON TUNDA kevadet. Jää on hakanud liikuma, ehk ka vanglahaiglale asupaiga otsimise küsimuses.
Kaks kuud tagasi tundus, et Pärsti vald läheb õige mitmes mõttes edasi vana rada. Kas selle lõpus oleks oodanud järjekordne ämber, on omaette küsimus.
Selleks et volikogu saaks midagi hästi otsustada, peaks tema käsutuses olema õigel ajal küllalt infot. Nii see aga polnud: vanglahaigla võimalike asupaikade ja nende põhjenduste osas valitses tühi maa.
Tõsi, küsimuse arutelu andis volikogu liikmetele tarkust juurde. Saime teada, et meie käest küsitakse vanglahaigla võimalikku asupaika ning vallavalitsus pakub kolme kohta ja ootab ka meie ettepanekuid. Jäi aga selgusetuks, kas vanglahaigla on rohkem vangla või haigla osa ning kas kavatsetakse pakutavale krundile tulevikus ehitada ka vangla.
Vald oleks võinud teha veidi luuret, sest kui tegemist on haigla osaga, sobiks sellele väiksem ala ja soovitavalt Viljandi Haigla külje all.
VÕIMALIKE asukohtadega oli huvitav lugu. Millegipärast ei teadnud vald haigla eelistusi, kuigi seljataga oli nõupidamine maavalitsuses. Lisaks oli haigla teavitanud valda oma eelistustest e-kirja teel.
Ehk oli asi selles, et äri on äri? Nimelt oli vallal välja mõeldud ka neljas koht vallamaja kogu täiega. See oleks vägagi sobiv, kui rääkida vanglahaiglast kui tsiviilhaigla osast.
Jämejala pargi kõrval oleva alaga juhtus otsuse vormistamise käigus huvitav lugu: see suurenes õunaaia arvelt volikogus arutusel olnud alaga võrreldes ligi kaks korda.
Volikogu aktiivne osavõtt tõi otsusesse ka viienda asupaiga maatüki teisel pool Jämejala haiglakompleksi koerte varjupaiga lähedal. Tegemist on üsna suures osas ehituskeelualaga, aga see ei paistnud otsustajaid häirivat. Alles hääletuse järel täpsustati, kus ala võiks lõppeda, kas oja kaldal või Tallinna maantee ääres.
Siin peitub aga paras kogus võllanalja. Mõlemas Jämejala küla osas elab omajagu inimesi, kes protestisid eelmise, pargi laastamist lubava planeeringu vastu, kuigi elasid ise planeeringualast eemal. Ükskõik kas ehitada oja kaldale või maantee äärde, ikkagi oleks see näide sellest, et looduse kaitsmisega ei tasu liiale minna võid saada osa vanglakompleksist päris oma kodu akende alla.
MUL ON HEA meel, et volikogu märtsikuu koosoleku materjalid said kättesaadavaks õigel ajal. See pole meie vallas sugugi tavaline. Vallavalitsus otsustas toetada ettepanekut rajada vanglahaigla tsiviilhaigla kõrval olevale alale ja palus sellele kinnitust ka volikogult.
Selle koha plussiks on asjaolu, et sinna kerkiva ehitise saaks ühendada suure haiglahoonega. Maa-alune ühendus on haigla põhihoonel ka praeguse vallamajaga, aga vaevalt on ministeeriumil huvi majakarbi eest välja anda valda rahuldav ostusumma. Pealegi tuleks see põhjalikult ümber ehitada.
Muidugi, kui tuletada meelde omaaegseid arvutusi, siis Jämejala kuuendat korpust kasutades pidi kokkuhoid olema 10 kuni 20 miljonit krooni. Tsiviilhaigla põhihoonest vanglahaiglaks vajamineva osa loovutamisel tundub esialgne kokkuhoid ulatuvat 40 miljoni kroonini. Et aga sealsed ruumid on haigla oma kulude ja kirjadega korda teinud, tahaks sihtasutus need summad ehk tagasi saada. Kõige tipuks oleks suure maja osakondade ümberpaigutamine paras peavalu ning turvalisusegi tagamine osutuks jupijagu keerulisemaks.
On sümpaatne, et haigla sihtasutus on kooskõlastanud Viljandi Lasteabi- ja Sotsiaalkeskusega oma kavatsuse rajada vanglahaigla oma põhihoone juurdeehitisena. Pärsti Vallavolikogu materjalidest kahjuks ei selgu, kas on räägitud ka läheduses elavate peredega. Üks majapidamine jääks lausa juurdeehitise kõrvale. Et juurdeehitis ei hõlma aga kogu ala, leiduks kindlasti lahendus, mis häiriks nende elukeskkonda võimalikult vähe.
LUGEDES EELNÕU materjale, sain teada, et uue vanglahaigla ehitus on odavam kui vana hoone rekonstrueerimine, et uus haigla tuleb täpselt õige suurusega, selle ekspluatatsioon on odavam ja transpordi peale kulub vähem raha.
Meie tahtsime vaid, et Pärsti vallas oleks otsustamine demokraatlik, et arvestataks kõiki plusse ja miinuseid. Nüüd tuleb välja, et tavakodanikud koos looduskaitse seltsiga on aidanud riigil tema vastupunnimisest hoolimata leida tehniliselt õige lahenduse! Ma tahaksin saada ordenit või vähemalt kutset presidendi vastuvõtule.
Aga ma saan hakkama ka ilma ordenita, kui me seekord ajame asja põhjalikult ja kaalutletult.
Kõigepealt tuleks Pärsti vallal täpsustada, kas valda tuleb ainult vanglahaigla või ka vangla, missugused on praegu vanglahaigla turvanõuded ja kas need on ka lähemas tulevikus samasugused. Sellest sõltuvad asukohad. Võimalik, et ideaalne asukoht on hoopis mõnes kuuendas paigas.
Mööda ei tohiks minna ka võimalike asukohtade korralikust ekspertiisist ja kohalike elanike arvamusest. Praegune asukoha määramine meenutab loteriid, mitte aga XXI sajandi tippehitisele pasliku paiga valimist.