N, 6.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kutsari endisesse koolimajja kolib kudumisfirma

Aivar Aotäht
Kutsari endisesse koolimajja kolib kudumisfirma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments


Kudumisettevõtte Elegia omanik Ain Ots ütles, et seni Viljandis asuvale ettevõttele oli ta uut kohta otsinud juba kolm aastat.Pärsti vald müüb Kutsari hoonestatud kinnistu 700 000 krooni eest kudumisettevõtjale Ain Otsale, suuruselt teise pakkumise teinud Lea Lackmann olnuks aga oma väitel nõus sama summaga.

Viljandi lähedal varem 15,83 hektarit hõlmanud Kutsari Lasteaia-Algkooli kinnistut oli vald püüdnud mitu aastat müüa nii tervikuna kui kahes osas, kuid seni tulutult.

Nüüd leidis ostja väiksem, 4,8 hektari suurune kinnistu, mis endiselt Kutsari nime kannab. Seal asuvad kunagine algkool, ait ja amortiseerunud saun.

Ülejäänud 11,03 hektari suurune osa on Kutsari-Põllu kinnistu. Pärsti vallavanem Erich Palm ütles, et seda tervikuna müüki ei panda ja valla arengukava järgi on plaanis see edaspidi müüa elamukruntideks.

Läinud nädalal arutas Pärsti Vallavolikogu Kutsari kinnistu ostu-müügi eellepingu sõlmimise protseduurilist poolt. Notari juures on kavas leping signeerida sel neljapäeval.

Vallavanema sõnul pidas vald Otsa kui võimaliku ostjaga läbirääkimisi ligi aasta. Nüüd kokku lepitud 700 000 krooni suurust summat vallavanem kommenteerida ei soovinud.

«Teistega võrreldes oli see kõige kõrgem pakkumine,» nentis ta. «Nüüd lõpuks pole vallal vaja ka enam kulutada raha kinnistul asuvate hoonete valvamisele.»

Ettevõte linnast maale

Palmi sõnul sai tõsiseid ostuhuvilisi ühe käe sõrmedel lugeda. Ain Otsa järel teise suurema pakkumise oli teinud Saksamaal meditsiiniõena töötav Lea Lackmann, kes oli valmis hoonestatud osa eest maksma 550 000 krooni.

Aktsiaseltsi Kudumisettevõte Elegia omanik Ain Ots ütles, et ostetud kinnistule on tal plaanis kolida oma ettevõte, mis praegu tegutseb Viljandis.

«Rendileping lõpeb järgmisel aastal ja ma olin juba kolm aastat uut kohta vaadanud,» lausus ta.

Kudumisettevõte on tegutsenud kümme aastat, firma koob kampsuneid, mütse ja muid esemeid.

Ots rääkis, et suurt maa-ala ta ei soovinudki ja Kutsari väike kinnistu koos hoonetega, eeskätt endise koolimajaga on tema ettevõttele sobilik. «Hooned on sellised, et väga palju muud seal ei tee, puidutööstust näiteks sisse ei pane,» arutles ta. «Seepärast ei tundnud ma, et selle kinnistu ostmisel oleks käinud väga tihe rebimine.»

Ots lisas, et muu maailma eeskujul sobib kudumisettevõte maale väga hästi, sest see ei reosta keskkonda ega tekita suurt müra.

Nagu ütles Pärsti vallavanem Erich Palm, on vald arvestanud, et Ain Ots tasub kokkulepitud summa vallale lähema kolme aasta jooksul. Ots ise kinnitas, et kavatseb sellega kiiremini ühele poole saada.

Konkurent hakkas tingima

Viimased viisteist aastat koos sakslasest abikaasa ja kahe tütrega Saksamaal elanud Lea Lackmann ütles, et ka tema koos abikaasaga oleks suutnud kinnistu eest 700 000 krooni maksta. «Aga lõpuks läks kõik nii segaseks, ei saanud enam midagi aru,» lausus Lackmann.

Ta kinnitas, et algul oli just tema ainuke huviline, kes pakkus vallale suurimat summat. «Et konkurente ei olnud, hakkasime tingima.»

Vallavanem Erich Palm nentis, et veel suve algul nõustus Lackmann ostma kogu Kutsari kinnistu, nii suurema kui väiksema, kokku 800 000 krooniga. Pärsti Vallavolikogu oli pakkumisega päri ning andis loa kinnistu selle hinnaga müüa. Ostu-müügitehingu sõlmimiseks pandi notari juures aeg kinni 5. augustiks.

«Lackmannid tulid sel päeval ka kohale, kuid loobusid siis ootamatult oma soovist,» meenutas Palm. «Ühtlasi teatasid nad, et on nõus ostma hoonestatud kinnistu 550 000 krooni või kogu 15,83-hektarise kinnistu 650 000 krooniga. Nad ütlesid, et kui vald pole selle pakkumisega nõus, siis nad loobuvad edaspidisest kandideerimisest.»

Vallavolikogu arutas Lackmanni uut pakkumist, kuid ei nõustunud sellega. Nii jõudiski vald lõpuks kokkuleppele Ain Otsaga.

Lea Lackmann lisas, et tema perel oli kinnistuga mitu plaani.

«Üks mõte oli kool ja lasteaed taastada ning panna seal rõhku saksa keele õpetamisele,» rääkis ta. «Võib-olla oleksime aga loonud turismi- või kultuurikeskuse või hoopis vabaõhumuuseumi.»

Kuigi Kutsari kinnistu Lackmannide käest minema lipsas, kavatsevad nad paari aasta pärast tulla Viljandisse pensionipõlve veetma. Nad on ostnud siia maja ning Vana-Võidu juurde maad.

Pärsti vallavanem Erich Palm lisas, et Kutsari kinnistu müük oli mitu aastat veninud ilmselt liiga suure alghinna tõttu. «Oleme kogu kinnistu eest küsinud kuni 1,2 miljonit krooni,» lausus ta. «Püüdsime seda müüa kuuel korral.»

Palmi sõnul selgus juba pärast esimest müügipakkumist, et osa potentsiaalseid ostjaid sooviks hooneid, teine osa vaid maad. Seetõttu püüdiski vald müüa kinnistut kahes osas.

Kutsari kinnistud asuvad Viljandist umbes kilomeetri kaugusel. Vald sulges sealse algkool 2001. aastal ja lasteaed lõpetas tegevuse eelmisel aastal. Uue lasteaia ja raamatukogu ehitas vald Pärile.

Tagasi üles