Paar päeva tagasi helistati Uusna raamatukogu juhatajale Ingrid Neppole osaühingust Valvesilm ja teatati, et järgmisel nädalal tuuakse kohale arvuti, mis pidanuks olema üle antud juba 30. märtsiks.Kultuuriministeeriumi korraldatud riigihankega maaraamatukogudele ostetud arvutid oleksid pidanud kohale jõudma juba märtsi lõpuks, kuid praegu on neist paigas vaid üksikud.
Eelmise aasta 31. juulil sõlmitud lepingu kohaselt pidi riigihanke võitnud osaühing Valvesilm 30. märtsiks Eesti maaraamatukogudesse paigaldama 220 personaalarvutit Intel Celeron 1,3 GHz 256 SDRAM koos printeri ja kiipkaardilugejaga. Samuti võttis firma endale kohustuse luua nende kohtades võrguühendus.


Viljandimaal pidi interneti saama 22 raamatukogu, kuid tänaseks on arvutid vaid Kolga-Jaanis, Oiul ja Sürgaveres. Ka nende kohta pole vormistatud üleandmise akti ning näiteks Kolga-Jaani raamatukogus puudub nõutav kiipkaardi lugeja.
Valvesilma juhatuse liige Toomas Kalme selgitas, et firma ei tohi arvuteid enne üles panna, kui on sisse seatud intenetiühendus kiirusega 256 kilobaiti sekundis. Selle peab aga tagama alltöövõtja osaühing TRL Group.
"See on veninud mitmel põhjusel. Ka ministeerium on mitmete nüanssidega venitanud," rääkis Kalme
Tema kinnitusel töötab praegu 220 arvutist umbes 150 ja kui arvata välja mõned raskemad kohad saartel, siis peaksid ka ülejäänud 70 aasta lõpuks tööle saame.
Viljandimaal on Kalme teada tegemata veel kaheksa raamatukogu ja ta lubas, et need võetakse ette järgmisel nädalal.
"Kui te leiate ühe riigihanke, mis ei ole venima jäänud, siis võidate selle eest Pulitzeri preemia," lisas Kalme.
Omavalitsused ei ole rahul ka arvutite kvaliteediga, sest riigihankega ette nähtud kompuutrid on praeguseks lootusetult aegunud.
"Praegu selliseid arvuteid enam ei toodetagi ja sama raha eest saaks tunduvalt parema riistvara," nentis Viljandi Maavalitsuse infotalituse juhataja Kaupo Kase.
Toomas Kalme sõnul on arvutid juba veebruaris valmis ostetud ja Valvesilm ei saa vastutada nende ajast mahajäämise eest, kui neid välja panna ei saa. "Samal ajal on laserprinterite ja monitoride hinnad hoopis tõusnud," lisas Kalme.
Saarepeedi vallasekretär Ando Adamson ja Kolga-Jaani valla pearaamatupidaja Urve Siilaberg polnud rahul ka sellega, et arvutite operatsioonisüsteemina kasutatakse Linuxit, mida omavalitsuse arvutispetsialistid ei tunne.
Mõlemad ütlesid, et ministeerium ei konsulteerinud enne riigihanke korraldamist valdadega. Kase sõnul ei arvestatud ka maavalitsuse arvamusega. Nii said avaliku internetipunkti ka need raamatukogud, kus see juba töötas.
"Kõige parem oleks olnud, kui raha koos ülesandega oleks antud maakondadele, nagu seda tehti "Külatee" projektis," arvas Kase. "Siis oleksime koos omavalitsustega igale raamatukogule kõige sobivama lahenduse leidnud."
Kultuuriministeeriumi avalike suhete nõunik Ave Toots-Erelt tunnistas, et Valvesilm pole lepingut vajalikul määral täitnud.
"Ministeerium on projekti lõplikuks elluviimiseks eri võimalusi arutanud ja kõik Viljandimaa rahvaraamatukogud, mis internetiseerimise nimekirjas on, saavad ühenduse käesoleva aasta lõpuks," lausus Toots-Erelt.
Et projektiga tegelnud infotehnoloogia büroo juhataja Indrek Eensaar oli eile hõivatud konverentsiga ja teda polnud võimalik kätte saada, ei osanud Erelt edasisi tegutsemissuundi ja tekkinud olukorra põhjusi kommenteerida.
Hankelepingu kohaselt maksavad raamatukogudele mõeldud 220 internetiühendust ja arvutit kokku 8 530 804 krooni. Lepingu järgi võib ministeerium sellest iga tähtajaks üle andmata raamatukogu eest maha arvata sellele ette nähtud kolmekordse summa.