Mikromaailma müügisekretär Helle Salakka soovitas pakutavate tindiprinterite seast 1100-kroonist HP Deskjet 3420.Kuigi korralike, kodukasutajale kõlblike tindiprinterite hinnad on langenud alla tuhande krooni, eelistavad paljud kallimat ja ökonoomsemat laserprinterit.
Männimäe Selveris asuva K-Arvutisalongi müügimehe Margo Lahe sõnul juhtub päris tihti, et poodi 650-kroonist Lexmarki tindiprinterit ostma tulnud inimene lahkub sealt hoopis 2500-kroonise HP laserprinteriga. Selle põhjus on eelkõige laserprinteri odavam hoolduskulu. Saab ju umbkaudu 1000 krooni maksva tahmakassetiga printida ligi 2500 lehekülge teksti, samas kui vanem Canoni tindiprinter suudab üle 500 krooni maksva tindikassetiga välja trükkida vaid 500 lehekülge.


Seega tasub laserprinterisse tehtud investeering end tulevikus kindlasti ära. Hinna arvestamisel tuleb silmas pidada ka seda, et iga printeriga on kaasas kas siis tindi- või tahmakassett.
Toome lihtsa näite.
Juku tahab välja trükkida 5000 lehekülge teksti. Ühe variandina võiks ta osta 2500-kroonise laserprinteri ja kaasasolevale lisaks 1000-kroonise tahmakasseti. Kokku kulutaks ta sel juhul 3500 krooni. Juku võib aga otsustada ka 1000-kroonise tindiprinteri kasuks. Selle juurde peab ta 5000 lehekülje väljatrükkimiseks ostma üheksa 500-kroonist tindikassetti, mis lähevad maksma 4500 krooni. Kokku kuluks tal 5500 krooni, niisiis 2000 krooni rohkem kui esimesel juhul.
Laserprinter tekstide trükkimiseks
Seega sobib laserprinter neile, kes trükivad välja palju teksti ning kellele fotode kvaliteet pole eriti oluline. Margo Laht soovitab laserprinterit näiteks perele, kus seda kasutaksid vaid lapsed oma koolitööde väljatrükkimiseks.
Tavakasutajal soovitab müügimees endale soetada kõige odavama laserprinteri. Soodsaima hinna, 2500 krooniga saab kätte näiteks HP 1100w. Suure nõudluse tõttu on seda marki printer arvutisalongis sageli otsas. Analoogsete näitajatega on aga ka kaks vähem kui 2700 krooni maksvat Samsungi printerit.
Kallimad laserprinterid võivad olla küll paremate tehniliste andmetega, resolutsiooniga 1200 x 1200 dpi (punkti tolli kohta), kuid teksti printimisel see olulist lisaväärtust ei anna. Fotode ja graafika väljatrükid oleksid nende puhul kvaliteetsemad, aga kui pannakse rõhku silmailule, siis oleks mõttekam osta juba mitu korda odavam ja värviline tindiprinter. Odavamate värviliste laserprinterite hind ulatub 9000 krooni kanti.
Tindiprinter fotode tarbeks
Kui peale tekstide soovitakse arvutist välja trükkida ka muud, tuleks osta tindiprinter. Näiteks fotode puhul jäävad tindiprinterid esialgu ületamatuks need võimaldavad värvitrükki ning lisaks sellele on need ka fotodele tunduvalt sobilikuma resolutsiooniga. Kui tüüpilise odavama laserprinteri resolutsioon on umbes 600 x 600 dpi, siis alla 1200 krooni maksva Epsoni resolutsioon 5760 x 720 dpi ületab seda ligikaudu kümme korda.
Tindiprinter sobib eelkõige neile, kes tarvitavad seda regulaarselt ja trükivad välja vähe lehti korraga. Kui printerit läheb vaja harva, võib tint vahepeal ära kuivada. Laserprinteris kasutatav tahm ära ei kuiva ja sellega saab läbi kauem.
Saab ka soodsamalt
Tunduvalt odavamalt saab läbi siis, kui loobuda originaaltindikassettidest. Ka tahmakassetti ei pea tegelikult uut ostma, vaid seda saab lasta paarisaja krooni eest täita.
Toome jällegi näite.
Juku tahab printida 5000 lehte mustvalget teksti. Selleks hangib ta 1000 krooni maksva printeri, millele ostab juurde üheksa 65-kroonist täitetindinõu. See kõik läheb tal kokku maksma 1585 krooni. Teise variandi puhul ostab Juku 2500 krooni maksva laserprinteri ja laseb 5000 lehe trükkimiseks tahmakassetti ühe korra täita. Täitmine maksab 390 krooni. Kogusumma tuleb 2890 krooni.
Seega tasub hinnatundlikumal kliendil valida siiski tindiprinter. Odavamad, järele tehtud kassetid ei pruugi aga pakkuda sama head kvaliteeti kui originaalid ja ka garantii osas võivad printerite sissetoojad nende puhul turtsuma hakata. Pealegi ülejäänud laserprinteri eeliste, näiteks kiiruse vastu odavam tindiprits siiski ei saa.
Numbrid võivad petta
Printerit ostma minnes tasub üldjuhul suhtuda skeptiliselt numbritesse, millega neid reklaamitakse. Kuigi reklaamis lubatakse, et masin laseb minutiga välja kümme lehte, jääb tulemus tegelikkuses ikka umbes nelja lehe juurde. Printeri tegelikku kiirust poes paraku proovida ei saa.
Tõe pähe ei tasu võtta ka tindikasseti reklaamlauset, et sellega saab välja lasta üle 1000 lehekülje. Tegelikkuses kipub sellises kassetis tinti jaguma vaid 500 tekstilehe jaoks. Eks see kõik sõltu muidugi ka sellest, kui teksti- ja pildimahukad väljatrükitavad leheküljed on.
Arvutifirmad võiksid aga anda müüdava kauba kohta võimalikult täpset ja kasutajale vajalikku informatsiooni.