Seda 1241. aastal esimest korda mainitud linnust on suudetud alistada üksainus kord, sedagi alles poolteiseaastase piiramise järel. Edasi teenis ta uute valitsejadünastiate riigivara panipaigana ja tähtsate vangide türmina (seal on istunud näiteks 1849. aasta ülestõusu juhid, ka anarhist Mihhail Bakunin ja hiljem sotsiaaldemokraat August Bebel).
Maailmasõdade päevil ja järel oli Königssteinis küll ühe, küll teise poole sõjavangilaager. Kindluse kaev on 152 meetrit sügav ja seda kaevati kuus aastat. Pika piiramise talumiseks olid suured moonalaod, näiteks paarikümne meetri sügavusel keldris oli pool tosinat kolmemeetrise läbimõõduga kuni viie meetri pikkust veinivaati. Arvutagem ise selle märjukese kogus!
Servamüüri ääres kulgeva ringraja pikkus on 1,7 kilomeetrit. Pärast seda jalutuskäiku on külastaja veendunud kindluse omaaegses vallutamatuses ja ümbritseva looduse võrreldamatus ilus.
Teine meie väisatud kuulus kindlus Stolpen paikneb Basteist kümmekond kilomeetrit põhja pool.
See mäekühm kujutab endast vulkaanikoonust, mille lõõrist väljunud magma on tardunud pikkadeks, tohutute püstloodsete kimpudena üksteise kõrval paiknevateks 1520 sentimeetrise läbimõõduga kuuetahulisteks basaltkristallideks. Nende kimpude ülaosa on mõnevõrra tasandatud ning saadud materjali kasutatud kaitseseinteks ja muudeks rajatisteks.
Basaldi kõvadust iseloomustab fakt, et sellesse 88 meetri sügavuse kaevu raiumiseks kulus 22 aastat.
Lemmikarmukese vangikamber
Linnust on alates XIII sajandi algusest järjest mäeharja pidi põhja suunas laiendatud. 400 aastaga kujunes sinna nelja õue ja viie-kuue torniga kindlus, mis oli Saksi kuurvürsti August I ajal XVI sajandi II poolel koguni riigi residentsiks.
Kuulsaks sai Stolpen aga seeläbi, et siia sulges vürst August II Tugev oma tosin aastat vastu pidanud lemmikarmukese, krahvinna Anna von Coseli. Temaga soetatud kaks tütart pani ta küll seisusekohaselt mehele ja pojastki koolitas kindralmajori, krahvinna elas aga Stolpenis 49 aastat, kuni surmani 1765. aastal alguses lausa valvealuse vangina, pärast Augusti surma (1733) vabatahtlikult nn. Johannsturmis, mille kolmel korrusel näeme nüüdki krahvinnale sisustatud ruume ja tema tehtud käsitöid.
Saksimaa on oma ajaloomälestiste ja kaunite maastikega saanud üheks enam külastatavaks turismipiirkonnaks Euroopas. Arvan, et ta muutub lähiaastatel eestlastegi hulgas populaarseks.
Olav Renno,
loodusteadlane