9. märtsil tuleb Ugalas lavale kaks etendust, mis on mõlemad sündinud improvisatsiooni käigus: Tallinna lasteteater Trumm mängib lastele "Vapraid pritsumehi" ning Salong-Teater suurtele "Dekameroni".
Mõlemad näidendid on lavastanud Erki Aule.
Kogupereetendus "Vaprad pritsumehed" on eesti algupärand, ka muusika ja laulusõnad sündisid trupi ühistööna. See on läbinisti seikluslik lugu mäng tulega sai materjali elust enesest. Lavastust on kiitnud ka päristuletõrjujad.
Tuletõrjujate seiklusi kujutades ja lastele õpetlikke ivasid jagades tähistab Trumm oma kümnendat sünnipäeva.
"Dekameron" põhineb Boccaccio erootilise alatooniga lugudel. Alates esietendusest on näitlejate dialoogid suuremal või vähemal määral muutunud.
"Sellise lahtise stiili eesmärk on olnud anda lavategelastele elu ning muuta nende tekst huvitavamaks. Publiku reaktsioon loksutab teksti enam-vähem paika," ütleb lavastaja Erki Aule.
Väikese teatri jaoks on see parim viis igal etendusel midagi uut juurde leiutada ja nii lavastus elavaks muuta.
Salong-Teater on praegu Eestis ainus teater, kelle lavastuste tekstidest 90 protsenti sünnib improvisatsiooni käigus.
Kuigi "Dekameron" saab peagi 690-aastaseks, puudutab lugude temaatika inimesi endiselt. Enamik Boccaccio sajast novellist räägib armastusest ning inimeste kavalusest suhete loomisel ja korraldamisel.
Irooniaga võib öelda, et kuigi suhtekorraldus on tänapäeval moodne ala, saavutas see oma õitsengu juba renessansi ajal. Eri huvid tuleb omavahel lepitada, konfliktid mahendada.
Kristo Kruusman,
teatri dramaturg