Vektori Kaubahalli müügimehe Hillar Kalso sõnul aitavad libedusest hoiduda sellised kergesti puhastatavad kummirestid, nagu on Centrumi hoovipoolsel trepil.Koos talvise libedusega ilmub nagu iseenesest mõistetavalt nii mõnegi kaupluse või teenindusettevõtte ukse kõrvale silt, mis hoiatab libeda lävepaku või trepi eest.
Miks on ühed trepid alatasa libisemisohtlikud ja teised mitte ? Kas on süüdi vale materjalivalik või kehv hooldus? Kas libedate treppide omanikud on midagi olukorra parandamiseks ette võtnud või piirduvad nad vaid hoiatava sildi panekuga?


Vilma kauplus on juhataja Tiiu Allikoja sõnul proovinud oma trepi libeduse vastu võitlemiseks igasuguseid nippe.
"Oleme pannud trepiservale karedat teipi, kuid üle nädala see vastu ei pea ja niiskele pinnale uut teipi panna ei saa," rääkis Allikoja. "Maja ümber oleme libeduse tõrjumiseks puistanud spetsiaalseid soolaterakesi, kuid trepil ei aita needki."
Plaanitud on kummist restide kasutamist, kuid selleks on vaja trepp ümber ehitada.
"Järgmiseks talveks võtame olukorra parandamiseks igal juhul midagi kapitaalsemat ette," lubas Allikoja. Seni ei ole tema teada kaupluse trepil keegi libeduse tõttu kukkudes viga saanud.
Vektori Kaubahalli müügimees Hillar Kalso, kelle "Sakala" eksperdina Viljandi libedate treppide vaatamiseks kaasa võttis, leidis, et sellise tuultele ja sademetele avatud trepi puhul oleks kõige õigem lahendus sisseehitatud soojendus.
"Ka aukudega kummimatt oleks hea, kuid Vilma uks on liiga madalal ja seega nõuaks sellegi paigaldamine ümberehitust," lisas Kalso.
Tema jutu järgi ongi lisaks soojendusele libeduse vältimiseks parim variant kummimatt. "Seda on lihtne paigaldada ja puhastada, samuti pole see meeletult kallis," luges Kalso üles kummimati plusse.
Domino nime kandev kummimatt mõõtmetega 40x60 cm maksab Vektoris 80 krooni ning saada on ka suuremaid tükke. Samasugune kummimatt on näiteks Centrumi kaubamaja hoovipoolsel trepil.
Kõige parem on aga, kui kasutatakse korraga nii soojendust kui matti.
Roostevaba plekk ei kõlba
Kaupluse PopSport lävepakk on üle löödud roostevaba plekiga ja see on üks libedamaid südalinnas.
Juhataja Seidi Kuldvere sõnul asub pood rendipinnal ja trepi mittelibedaks tegemine jääb omaniku pädevusse. "Meie saame vaid hoiatava sildi üles panna ja omanikule olukorda meelde tuletada," lausus ta.
Hillar Kalso hinnangul on roostevaba plekk sellises kohas täiesti sobimatu. "Arvatavasti on plekki kasutatud puidust lävepaku kaitseks. Et libedusest lahti saada, tuleks asendada praegune sile plekk rihveldatud plekiga või siis ehitada uus ja korralik lävepakk," andis ta nõu.
Ka reljeefne plaat muutub jäätudes libedaks
Hillar Kalso sõnul kasutatakse välitingimustes enamasti reljeefseid (või reljeefse servaga) plaate. Kuivades ja veidi niisketes tingimustes täidavad need oma ülesande, kuid jäätudes või paksu lumelobjakaga kattudes muutuvad ikkagi libedaks. Kõige paremini saab libedaks muutunud reljeefäärtega plaate kogeda näiteks Tartu tänav 9 maja trepikojas või Saare Äri trepil.
Kõige vähem on libedusega probleeme neil ärihoonetel, mil on vanad graniidist trepid. Samuti ei muutu libedaks suurte kaubanduskeskuste treppideni ulatuvad tänavakividest teed.
Neile, kes alles kavatsevad treppi ehitada ja tahavad odavalt läbi ajada, soovitab Hillar Kalso puistata trepi pealispinnale kohe pärast valamist graniidipuru, mis selle karedaks muudab.
Võimalik on proovida libedust ohjata ka kareda teibi või trepi serva pandavate liistude abil. Esimene neist ei pea kuigi kaua vastu, teine läheb aga suhteliselt kulukaks. 2,7-meetrine servaliist maksab ilma sinna sisse käiva kummiribata Vektoris 315 krooni.