Järgmise aasta oktoobrikuus hakkavad Põhja-Läti ja Lõuna-Eesti teedel liikuma turismibussid.
2,3 miljonit Eesti krooni.
Projekti peaeesmärk on koostaja sõnul edendada majandustegevust, kaasates turismiga tegelema talusid, käsitöölisi ja muid tootjaid.
Eestist edendab seda koostööd mittetulundusühing Karksi Areng koos oma turismiinfopunktiga.
Ühingu juhatuse esimees Mati Jassik rääkis, et selle raha eest pannakse teede sõlmkohtadesse suured turismikaardid, trükitakse väiksemaid kaarte ning läti-, eesti-, vene- ja ingliskeelseid prospekte. Viitadega märgistatakse kõik turismiobjektid, sealhulgas majutus- ja toitlustuskohad.
"Turismiobjektid on välja valitud, prospektide tekstid kirjutatud ja tõlkida antud," rääkis oma tööjärjest Karksi turismiinfopunkti juhataja Piret Kask. "Aga turismitalude ning söögi- ja majutuskohtade leidmisel on raskusi. Inimestel pole julgust." Kõik ju teavad, et bussiga ei pääse ühest riigist teise ei Lilli ega Mõisaküla kaudu.
Kask nimetas piirkonna olulisemate huviobjektidena kolmesaja-aastast Oti metsõunapuud ja Penuja tamme, Karksi kirikut, Mõisaküla ja Kitzbergi muuseumi ning mõistagi Karksi ürgorgu oma paljude vaatamisväärsustega. Turismitalusid on tal kirjas koguni üheksa, toitlustajaid on vähem.
Esimene Valmiera rajooni põhjaosa ja Viljandimaa lõunaosa valdade esindajate koosolek oli oktoobrikuus. Sel nädalal istuti Ruhjas koos juba neljandat korda.
"Sveiki, draugi," ütles naeratav kaunis projektijuht Nikoleta Zarina Ruhja Linnavalitsuse kõige esinduslikumas ruumis, paludes nii oma valdade kui Eesti koostööpiirkonna esindajad tassile kohvile ja seejärel pika laua taha aru pidama. Seejuures polnud üksteise mõistmiseks vaja inglise ega vene keelt. Vahendas Mõisakülast Riiga teel olnud tõlk-reisijuht Ellen Riekstina.
Projektijuhi sõnul on kõik vallad plaaniga rahul, koostatud on turismimarsruutide kirjeldusi, plaane ja kaarte ning alustatud kursusi 30 inimese osavõtul. Käsitöömeistritega jõutakse lepingu sõlmimiseni jaanuaris. Esimene õppeekskursioon on planeeritud aprillikuusse.
Järgmine kord kogunetakse Ruhja Linnavalitsusse 13. jaanuaril kell 15. "Edu saavutatakse järjepidevalt tegutsedes," toonitas projektijuht tiheda arupidamise vajadust.
Mati Jassik teab, miks väga suurt edu polnud piirialade koostööl, mida aastaid vedas Mõisaküla endine linnapea Arvids Tisler. "Siis aeti asja kohalikul tasandil, nüüd on aga toeks välisabi," ütles ta.
PROJEKT Turismiprojekt hõlmab Valmiera rajooni põhjaosas Rujiena, Mazsalaca, Burtnieki, Ipiki, Jeri, Koni, Lode, Matishi, Naukzheni, Ramata, Renceni, Seli, Skankalne, Vecate ja Vilpulka valda ning Viljandi maakonna lõunaosas Karksi ja Abja valda ning Mõisaküla. Helgi Kaldma l Nõupidamine jätkub pärast koosolekut. Vestlusringis on Lõuna-Viljandimaa ja Põhja-Viljandimaa turismialase koostöö tegijad (vasakult) Piret Kask, Mati Jassik, Nikoleta Zarina ja Ellen Riekstina.