Saada vihje

Kroonilised haiged saavad rohu lihtsamini kätte

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.


Reumatoloog Marge Esko (esiplaanil) kinnitab, et reumahaigetele on väga kasulik ravivõimlemine.Kroonilised ja teised haiged, kes ei vaja arsti korduvat läbivaatust, vaid ainult pikemat ravi, saavad alates 1. jaanuarist rohtusid korduvretseptiga.

Korduvretseptid kehtestatakse sotsiaalministeeriumi pressiesindaja Sigrid Tappo sõnul selleks, et lühendada arstijärjekordi ning anda arsti juurde minekuks rohkem võimalusi neile, kes vajavad läbivaatust.

"Korduvretsept kujutab endast kolme eraldi retseptieksemplari, millega saab rohud välja osta patsiendi enda valikul kas korraga või kolmes osas," selgitas Tappo. "Retsepti saab välja kirjutada kuni kuueks kuuks."

Seda võib teha siis, kui arst on sama ravimit sama patsiendi puhul varem edukalt kasutanud.

Väljakirjutamise koguselised piirangud on kehtestatud narkootilistele ravimitele (nende väljastamiseks kehtib eriretsept), psühhotroopsetele ainetele ja eriarvestusega ainetele (radioloogilised ravimid, samuti teaduslikeks uurimistöödeks kasutatavad preparaadid).

Reumatoloog Marge Esko, kelle patsientide hulgas on palju kroonilisi haigeid, ütles kavandatavast määrusest kuuldes, et kindlasti vähendab see haigete jooksutamist.

"Siiski on see arsti vastutuse ja sisetunde küsimus. Igale haigele ei saagi pooleks aastaks ravi välja kirjutada, isegi kui tema haiguse kulg seda võimaldaks, teisele võib retseptid anda ja kokku leppida, et ta teeb vahepeal analüüsid," rääkis arst.

Reumatoloogi sõnul peab baasravi saavatele rasketele haigetele algul tegema vereanalüüse ja kontrollima neid vähemalt korra kuus, hiljem võivad vahed ka pikemaks jääda.

Sotsiaalministeeriumi pressiesindaja ütles, et korduvretseptide kasutuselevõtuga tahetakse soodustada ka odavamate ravimite kasutamist ning seepärast tehakse apteekritele ülesandeks teavitada patsiente ravimi odavamatest, sama toimeainega variantidest.

Siiski ei tähenda see, et arst peab nimelt odavama ravimi välja kirjutama või patsient selle apteegis valima. Kui aga haigel on raha napilt, võib apteeker talle soovitada sama toimeainega odavamat arstimit.

Suurem kasu on uuest korrast neil patsientidel, kellel eriarsti Viljandis polegi ja kellele ka perearst ei saa retsepti välja kirjutada, nii et selle järele tuleb sõita Tartusse või Tallinna.

Kommentaarid
Tagasi üles