Edasi kolisid ema-poega Viljandisse Kantrekülla ja 1914. aastal sai noormees õppima Kamseni kaubanduskooli.
See kaubandusgümnaasiumile õpilasi ette valmistav erakool asus Tartu tänavas, raamatukaupmees Tõllassepa majas. Selle juhataja ja omanik oli Andres Kamsen (luuletaja Reinhold Kamseni vend).
Kivika esimene trükitud proosakatsetus ongi pärit 1916. aasta juunikuust: "Sakalas" ilmus A. Pedaja nime all veste "Wanad ja noored".
Algas Esimene maailmasõda, Kivikas kuulus mobiliseeritavasse aastakäiku ja et Kamseni kool pikendust ei andnud, mindi koolivendadega õnne proovima Tartu kommertskooli.
Sissepääs Tartu kooli oli raske, sest viiendasse klassi oli tol korral ainult kaks vaba kohta. Katse tulemuste alusel võeti vastu Kivikas ja Puusild, mõlemad endised Reegoldi vallakooli kasvandikud.
Õppekeeleks oli sealgi vene keel, kuid koolis valitses eestimeelsus direktor oli Harald Laksberg, hilisem vabariigi esimene haridusminister. Prantsuse keelt õpetas keeleuuendaja Johannes Aavik. Tema asutas koolis ka organisatsiooni Eesti Noorsoo Rahvuslik Liit, millel oli tollastele õppuritele suur mõju.
1917. aastal möödus Madisepäeva lahingust 700 aastat ja sellest räägiti palju. Lõhavere linnamägi, Lembitu linnus, oli noorele Kivikale hästi tuttav, endisest kodupaigast Olustverest polnud see kaugel. See paistis üle soo Särule nagu väike laev, otsad püsti ja keskelt nõgus. Ümbruskonnas teati kõnelda ka Lembitu endisest talust, mille nimi nüüd oli Leemuti.
Kõik see pakkus ainet Kivika esimeseks, "Postimehes" trükitud novelliks, milles ta kodupaiga kuulsat rahvavanemat ja sõjasangarit esitas naiivselt ilutsevana. Ometi andis see aimu kirjaniku tulevase loomingu kesksest teemast noorte vabadusvõitlusest.
Järgmisel korral oli tal toimetaja Friedebert Tuglasele juba viis novelli, mille aines pärines Vastemõisa ja Kildu ümbrusest. Tuglase soovitusel pidid need ilmuma eraldi koguna, pealkirjaks "Pillimees". Noormehele meeldis aga rohkem "Sookaelad". Kogu oli juba trükikojas, kuid ärevate aegade tõttu lükkus selle ilmumine edasi. Algas Vabadussõda.
Edasine elutee viis noore kirjamehe juba sõjasündmuste keskele, aga sellest räägib lähemalt peatselt kinodes linastuv film "Nimed marmortahvlil".