RIA õpetab: kuus ID-kaardi kasutamise kuldreeglit

ID-kaart ja mobiiltelefoni SIM-kaart

FOTO: Elmo Riig

Riigi infosüsteemide amet (RIA) ja politsei soovitavad eesootavate e-valimiste valguses pidada meeles kuut reeglit, et ID-kaardi kasutamine oleks turvaline.

Esiteks. Ära anna oma ID-kaarti, mobiil-ID-ga telefoni ega nende PIN-koode teiste kätte. Kui ID-kaart või mobiil-ID koos PIN-koodidega satub pahatahtlike inimeste kätte, on neil võimalik teha ohvri nimel tehinguid ja näha tema isiklikke andmeid. Võetud kohustused jäävad ohvri kanda.

Teiseks. Ära hoia PIN-koode koos ID-kaardiga või mobiil-ID telefoniga. PIN-koodid tuleb pähe õppida või kui see ei õnnestu, siis kirjutada koodid salajasse kohta.

Kolmandaks. Ära hoia ID-kaarti niisama kaardilugejas. Pärast ID-kaardi elektroonilise kasutamise lõppu tuleb ID-kaart kaardilugejast välja võtta.

Neljandaks. Logi teenusest välja ja sulge veebilehitseja, kui oled toimingud lõpetanud. Veebilehitsejad võivad mugavuse nimel PIN1-koodi ajutiselt meelde jätta. Seetõttu võib järgmisel arvutikasutajal õnnestuda mõnda veebiteenusesse teise inimese nime all sisse logida PIN1-koodi sisestamata.

Viiendaks. Hoia oma arvuti puhtana ja tarkvara värskena. Arvutis tuleb kasutada turvatarkvara ning laadida alla uuendused, mida pakuvad arvuti operatsioonisüsteem, turvatarkvara, veebilehitseja ja ID-kaardi haldusvahend. Läbi tuleb mõelda see, kuhu või kelle poole pöörduda, kui arvuti või telefon käitub kahtlaselt.

Kuuendaks. Kui Sinu ID-kaart või PIN-koodid on varastatud või lootusetult kadunud, teata sellest kohe ID elektrooniliseks sulgemiseks telefoninumbril 1777. Kui kaob mobiil-ID-ga telefon, tuleb võtta ühendust mobiilioperaatoriga. Kui kadunud või varastatud on ID-kaart, tuleb pöörduda politsei- ja piirivalveameti poole, et dokument kehtetuks tunnistada.

"ID-kaart ja m-ID on turvalised tööriistad veebiteenustesse sisse logimiseks ja digiallkirja andmiseks. Samas on pahalastel kõige mugavam kasutada ära just inimeste ettevaatamatust, seega on tark ka ID-kaardi ja m-ID kasutamisel järgida lihtsaid turvareegleid," sedastatakse RIA pressiteates.

E-valimised algavad 10. oktoobril ning lõpevad 16. oktoobril.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles