Välismaa kõrgkoolis õppimine on saanud noorte silmis loomulikuks haridustee osaks ning paljud neist on kaalunud seda kunagi teha.
Dream Foundation Eesti «Teeviida» infomessil korraldatud küsitlusest selgus, et üheksa noort kümnest on kaalunud pärast gümnaasiumi lõpetamist või bakalaureusekraadi saamist alustada või jätkata üliõpilasteed välismaal. Paljud neist pelgavad küll keelebarjääri, üksiolemist ja koduigatsust, kuid on seadnud endale sihiks need hirmud ületada.
Mida varem, seda parem
Dream Foundation Eesti võimaldab noortel kõrgharidust omandada 17 riigis, sealhulgas Taanis, Suurbritannias ja Hollandis.
«Mina läksin välismaale ennast otsima, sest olin kindel, et Eesti hariduses mulle väljakutseid ei ole. Pärast teist aastat Taanis olen peale hariduse saanud väärt elukooli, head sõbrad ning võimaluse töötada rahvusvahelises suurorganisatsioonis,» kõneles Karin Kalda.
Taani õppima läinud Triin Kõrgmaa nentis aga, et viimasel minutil kandideerimine oli üks närvesöövamaid aegu. «Ikka tuli ette ootamatuid olukordi, mis vajasid lahendamist. Praegu mõtlen küll, et oma avaldus on mõistlik esitada pool kuud varem.»
Varakult kandideerimine jätab noorele aega end vaimselt ette valmistada ning kooli, elukoha ja töötamise võimaluste kohta infot koguda. Kandideerida saab online-keskkonnas ning see maksab paarsada krooni.
«Hind sisaldab avalduse esitamist mitmele erialale või mitmesse kooli korraga, keeletesti ning ettevalmistavat kohtumist,» selgitas Dream Foundationi liige Liina Liiv.
Töötada on in
Triin Kõrgmaa sõnul töötab Taanis õppimise kõrvalt peaaegu iga teine üliõpilane ning temal piisas elamiskulude katmiseks 12—15-tunnisest nädalateenistusest. «Suures logistikakeskuses töötada ei olnud küll minu unistus, aga leian, et see töö õpetas mulle nii enda kui inimeste kohta nii mõndagi. Samuti on seal õpitu tulnud kasuks minu praegusel töökohal,» on Eestisse naasnud neiu kindel.
Nii Triin Kõrgmaa kui Karin Kalda soovitavad välismaale õppima minna kõigil, kel on motivatsiooni ja tahtmist kogeda midagi, mida pakub vaid piiritagune hariduselu.