Saada vihje

Parim noortalunik tegutseb Puiatus

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rukis ootab lõikamist. Põlluserval seisavad Triinu ja Sander Kannel ning nende kaheaastane tütar Kairit.
Rukis ootab lõikamist. Põlluserval seisavad Triinu ja Sander Kannel ning nende kaheaastane tütar Kairit. Foto: Kaul Nurm

Pärsti valla Pihlama talu peremees Sander Kannel võitis nädalavahetusel Jänedal abikaasa Triinuga talupäevadel Eesti parima noortaluniku tiitli.

Eesti parimat talu valiti talupidajate keskliidu eestvõttel juba 15. korda. Viisteist majapidamist võistles parima tootmis- ja alternatiivtalu tiitli nimel ning esimest korda hinnati ka noortalunike tegevust.

Kõigile eeskujuks

Talupidajate keskliidu peadirektor Kaul Nurm kinnitas, et noore taluniku esikoht, preemia ja kingitus läksid õigesse kohta. «Sander Kannel on väga tubli peremees, kes annab kõigile eeskuju oma ettevõtlikkuse ja julge investeerimisega,» sõnas ta.

Sander Kannel alustas talupidamist 16-aastaselt vanaisa kõrval ja 15 hektariga. Pärast vanaisa surma jätkas ta üksinda. Praegu harib ta 650 hektari suurust põldu, millel kasvavad teravili, raps ja köögivili. Peremees on lõpetanud agronoomi ja talujuhi erialal Olustvere kooli ning õppinud ka Norras.

«Praegu niidan heina ning ootan kannatlikult ilma paranemist,» ütles Sander Kannel eile.

Rukis on küps ja ootab lõikamist ning verivärske kombain proovimist. Rukis «Elvi» kasvab 15 hektaril.

Viljandimaale tuli teinegi tähelepanuavaldus

Alternatiivtegevusega silma paistnud talude hulgas vääris esiletõstmist Pärsti valla Marna külas paiknev Rabinause talu, kus tegutsevad Lehte ja Lembit Olli.

«See on väga ilusa koduaiaga talu,» sõnas Kaul Nurm.

Rabinause talu ja selle perenaine Lehte Olli võtsid esimest korda presidendi tänu kauni kodu eest vastu 2000. aastal. Tänavu esitati ta samale võistlusele teist korda kui Viljandimaa ilusaim talu. Lehte Olli teab, et presidendiga kohtumine seisab tal ees 17. augustil. Tänukiri Jänedalt oli talle nii-öelda meeldiv vahepala.

Rabinause peremees Lembit Olli on teraviljakasvatuse asemel pühendunud puidutööle: tema käe all valmistab kümme inimest mööblidetaile.

«Meil on kõik looduslik: vesi, muld ja kivid,» lausus Lehte Olli. Tänu väiksele ojale on aias koguni kolm tiiki, mida ühendab sillake. Viljakas muld ja perenaise käsi panevad lilled õitsema.

Kartulitalu on parim tootja

Eesti parim tootmistalu on Raplamaal Ahekõnnu külas paiknev Oja-Andrese talu, kus teevad tööd Reena ja Peeter Rostin. Seal kasvab 40 hektaril kartul. Peremees on mittetulundusühingu Eesti Kartul ja tootmisühenduse Talukartul eestvedaja, sest ühingute kaudu on Eesti kartulit lihtsam turustada.

Alternatiivtootmisega tegelevate talude hulgast hinnati parimaks Võrumaal Uue-Antsla külas tegutsev Uhtjärve Ürgoru Nõiariik, mida peavad Maria Vahtel ja Aivo Värton. Algul oma perele kavandatud puhkekohast on välja kasvanud omapärane kompleks, kus jagub tegevust nii väikestele kui suurtele.

Talu pakub turistidele kõike vajalikku, alustades majutusest ja lõpetades meelelahutusprogrammiga, milles osalevad nõiad.

Arvamus

Kaul Nurm,
talupidajate keskliidu peadirektor

Käisin läbi kõik võistlusele esitatud talud, ka Pihlama. Sellest jäi väga hea mulje. Sander Kannel alustas noorelt ning ta on talu arendamisega päris kaugele jõudnud. Eestis pole see igapäevane.

Kommentaarid
Tagasi üles