Saada vihje

Töötute sotsiaalne kaitse paraneb

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Uuest aastast töötute sotsiaalses kaitses tehtud muudatused peaksid taas aktiivseks muutma vähemalt osa neist inimestest, kes on töö otsimisest loobunud.

Aastaarvu vahetusega suurenes töötutoetuse määr enam kui poole võrra. Samuti laienes nende isikute ring, kellel on õigus ravikindlustusele.

Tööturuameti Viljandimaa osakonna juhataja Peep Raju selgitas, et töötuhüvitise puhul ei ole siiski tegemist igakuise kindla summaga, sest seda arvestatakse päevade järgi.

«1000 krooni kuus ei ole päris täpne. Töötutoetuse määr on nüüdsest 32.90 krooni päevas ning ehkki aastas kujuneb keskmiseks summaks umbes tuhat krooni kuu kohta, siis näiteks veebruaris see kokku ei tule,» rääkis ta.

«Töötuhüvitist arvestatakse töötu ühest külastusest järgmiseni. See, kes käis meie juures 15. detsembril ja tuleb uuesti 15. jaanuaril, saab pool summast vana ja pool uue tariifi järgi,» täpsustas Raju.

Detsembrikuus sai Viljandimaal töötutoetust 140 inimest.

Käesolevast aastast kasvab ka ravikindlustusega inimeste arv, sest riik tagab selle nüüdsest kõigile, kes on tööturuametis arvel ning osalevad ameti pakutavates programmides.

«Et ravikindlustust saada, tuleb hakata aktiivselt tööd otsima: osaleda koolitusel või praktikal. Inimene, kes on sellega algust teinud, saab kuu möödudes kindlustuse,» kõneles Raju.

Ta avaldas lootust, et ravikindlustatute ringi laienemine aktiveerib eeskätt neid, kes on töö leidmisele juba käega löönud. «Ravikindlustus on faktor, mis motiveerib inimesi taas tööotsimist alustama. Igas omavalitsuses leidub neid, kellel on välja kujunenud niinimetatud õpitud abitus: omal ajal pole tööd leitud ning on selle otsimisest lihtsalt loobutud.»

Tööturuametile tähendab uus aasta rohkem tööd, ent Viljandimaa osakonna juhataja hinnangul ei lisandu kliente siiski suurel hulgal.

«Valdav osa inimesi käib ju tööl ning nende hulgas, kes ametlikult ei tööta, leidub ka neid, kes teevad seda nii-öelda mustalt. Arvan, et meie andmebaasis olevate inimeste arv kasvab ehk umbes kümme protsenti,» lausus Peep Raju.

Kommentaarid
Tagasi üles