Saada vihje

Kõrge begoonia rõõmustab pererahvast leegitsevate õitega

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Hans Kuusik võttis begoonia kõrguse määramiseks välja mõõdulindi ja tõi kõrvale ühe tavasuuruses taime.
Hans Kuusik võttis begoonia kõrguse määramiseks välja mõõdulindi ja tõi kõrvale ühe tavasuuruses taime. Foto: Elmo Riig

Viljandis Savi tänaval elava Hans Kuusiku aias kasvas suve jooksul ebatavaliselt kõrgeks mugulbegoonia.

«Tahtsin viia begoonia Palamusele nunnulaadale, aga see ei mahtunud autosse,» muigas Kuusik, heites läbi verandaakna pilgu kaunile punaste õitega lillele.

Suur mugul

Aiapidaja oli taime õue viinud juunis, kui öökülmade oht mööda sai. «Esialgu oli ta toas väiksemas potis. Õues hakkas ta mehiselt kasvama,» rääkis ta. «Juulis hakkas õitsema ja on seniajani õisi täis.»

Neli aastat vana mugulgi paistis silma, olles rusikast suurem. Enamasti on begoonia mugulad tulbisibula mõõtu.

«Nii võimsa taime algenergia peab olema mugulas talletatud,» ütles Hans Kuusik. «Esimesed õied olid väga lopsakad ja topeltlehtedega nagu roosil, nüüd on suurem osa ühekordsed.»

Praegu on taimel ligi poolsada õit. Tema seitse mitmesentimeetrise läbimõõduga vart on nööriga üles seotud, et need ei murduks.

«Istutasin lille 20-liitrisse plastmassämbrisse, kuhu olin pannud turbamulla ja liiva segu,» kirjeldas Kuusik. «Sinna lisasin pikatoimelisi väetisi ja paari nädala tagant olen kastmisveega väetisi andnud.»

Putukad ei kiusa

Lillekasvataja ütlemist mööda pole begooniale liiga teinud ei lehetäid ega teod. «Erinevalt teistest taimedest pole nad sellel lehti auklikuks söönud,» kinnitas ta. Begoonia on kannatada saanud vaid korra, kui tuuleiil poti ümber ajas. «Siis torkasin ämbri tokiga maa külge kinni.»

Kuusiku pere külalised on olnud begooniast vaimustatud ja öelnud, et pole nii suurt taime varem näinud.

Eraldi huvi begooniate vastu pole mehel olnud, kuid lilled meeldivad talle. «Ma ei ole aednik, õiendan nendega nii, nagu sisetunne ütleb,» lausus Hans Kuusik. «Loodus on mulle kogu aeg meeldinud, olen lugenud loodusajakirju- ja raamatuid.»

Botaanikud peavad ebatavaliseks

Tartu Ülikooli botaanikaaia loodushariduse administraator Vilma Veldre rääkis eile Kuusikute begooniast mitme botaanikaaia töötajaga, kuid nentis, et kellelgi polnud andmeid kõrgusega rekordeid löönud begooniate kohta.

«Eesti tingimustes on see ebatavaline, kuigi troopikas kasvavad nad suuremaks,» rääkis Veldre. «Ei tea, mis sellele begooniale nii hästi on mõjunud, sest tavaliselt on nende kõrgus 20—30 sentimeetrit.»

Ta avaldas arvamust, et Kuusikute begooniale on väetis hästi mõjunud ning seetõttu ongi ta lopsakaks muutunud.

REKORD

Mugulbegoonia, ladina keeles Begonia tuberhybrida, kasvab harilikult 20—40 sentimeetri kõrguseks.
Viljandis Savi tänaval elavate Kuusikute lill sirgus suvega 1,1 meetri kõrguseks ja on 90 sentimeetri laiune.
Allikad: Artur Viksi «Aiandus väikeaedades», «Sakala»

Kommentaarid
Tagasi üles