Saada vihje

Konditsioneer aitab jahutada

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Autokooli Alopex juhataja Jaak Alesma näitab, et 40 kilo kaaluv konditsioneer asub akna juures ning seadme töötamise ajaks pannakse kuuma õhu toru aknast välja. Parema käega on Alesma avanud kondensveepaagi, mida tuleb paari tunni järel tühjendada.
Autokooli Alopex juhataja Jaak Alesma näitab, et 40 kilo kaaluv konditsioneer asub akna juures ning seadme töötamise ajaks pannakse kuuma õhu toru aknast välja. Parema käega on Alesma avanud kondensveepaagi, mida tuleb paari tunni järel tühjendada. Foto: Madis Luik

Palava suvega on kauplustes muutunud nõutavaks kaubaks mobiilsed konditsioneerid, mis sobivad hästi õhu jahutamiseks korterites ja teistes väikestes ruumides.

Viva Elektroonika Viljandi kaupluse juhataja asetäitja Ingmar Teder ütles, et pood võttis sel suvel müüki üksikud mobiilsed konditsioneerid, mis osteti ruttu ära.

«Tooksime uued, aga need on ladudest otsa saanud ja maaletoojate hinnangul pole sel aastal enam lisa loota,» lausus ta. «Praegu on mobiilseid konditsioneere ka mujalt Eestist väga keeruline leida.»

Konditsioneer teeb töötades omajagu häält. Küll aga muutub ruum jahedamaks, erinevalt samuti häälekast propellerist, mis lihtsalt õhku ringi ajab. Konditsioneerist on kasu külmalgi ajal, sest neist enamikke saab tööle panna ka soojapuhuri režiimil.

Vajab tähelepanu

Välimuselt meenutab teisaldatav konditsioneer pisikest külmkappi või eriti suurt tolmuimejat. Seadme kaal jääb mõnekümne kilo kanti ja paljudel on all rattad, et neid oleks mugavam ringi paigutada.

Tedre sõnul pole mobiilse konditsioneeri töölesaamiseks erilisi oskusi vaja.

«Konditsioneerist ulatub välja toru, mis tuleb suunata ventilatsiooni või aknast välja,» õpetas ta. «Sellest torust väljub seadme töötamisel tekkiv soe õhk. Jahedat õhku puhub konditsioneer korpuse küljes olevatest avadest.»

Erinevalt tavalisest propellerpuhurist ei tohi külma õhku puhuvat mobiilset konditsioneeri terveks päevaks tähelepanuta jätta.

Tedre selgituse järgi tekib konditsioneeri töötades kondensvesi, mis koguneb selleks ettenähtud paaki. Kui anum täis saab, tuleb see tühjendada.

«See ongi mobiilse konditsioneeri puhul kõige tülikam asi,» rääkis ta. «Mõnel mudelil on paak väiksem ja seda tuleb tühjendada paari-kolme tunni järel. Sooja õhku puhudes kondensvett ei teki.»

Kui täitunud paaki ei tühjendata, oskab kallim konditsioneer end välja lülitada, kuid odavamal voolab vesi paagist üle ääre põrandale.

Mõnel konditsioneeril on võimalik ühendada paak voolikuga, mida mööda kondensvesi ise ära voolab.

Aeg-ajalt peab kontrollima konditsioneeri õhufiltri seisukorda ja kui see on tolmu täis, tuleb filter käsitsi ära puhastada.

Spetsialistide väitel sobib mobiilne konditsioneer kõige paremini 20—25 ruutmeetri suurusele ruumile, mille lagi on umbes nii kõrgel nagu tavalise korterelamu tubadel. Väga kõrge lae puhul või rohke ruumiga eramajas jääb mobiilsel konditsioneeril jaksu väheks ja külm õhk hajub.

Osaühingute ABC Kliima ja Kliimakeskus esindajad ütlesid ajalehele «Äripäev», et enamiku mobiilsete konditsioneeride maksimumvõimsus jääb 2,5 kuni 3,5 kilovati vahele, aga on ka võimsamaid.

«Pole mõtet panna 3,5-kilovatise võimsusega seadet 50-ruutmeetrisesse ruumi. Sellest poleks seal lihtsalt kasu,» lausus ABC Kliima salongijuhataja Margus Bubert. «Nii suurde ruumi peaks paigaldama kas kaks-kolm mobiilset konditsioneeri või suure võimsusega statsionaarse seadme.»

Tootjad ja hind

Viljandi poodide Viva Elektroonika ja Expert Tehnikakauplus teada on siin müügil olnud konditsioneerid valmistatud nii Aasias kui Euroopa Liidus, kuid paljude seadmete tootjafirmaks on märgitud eestlasele tundmatu nimi.

Viva Elektroonika kaupluse juhataja asetäitja Ingmar Teder ütles, et ei maksa end sellest heidutada lasta, sest tema poodi pole veel ühtki rikki läinud konditsioneeri tagasi toodud.

Mobiilse konditsioneeri hinnaskaala ulatub 4000 kroonist ligi 10 000 kroonini.

Teder lisas, et hind sõltub aparaadi võimsusest ja lisavõimalustest. Mõnel on näiteks võimalik taimeriga paika panna, millal ta peab tööle hakkama ja millal end välja lülitama, osa konditsioneere saab aga juhtida puldiga.

KOGEMUS

Jaak Alesma,
autokooli Alopex juhataja

Ostsime konditsioneeri eelmisel suvel, sest väikeses klassiruumis läks päikese käes liiga palavaks. Poes oli vaid üks konditsioneer, seegi juba müüdud, kuid meile toodi paar päeva hiljem laost teine. Firma Aeg toodang, maksis 7290 krooni, maksimumvõimus on 1,7 kilovatti.

Olen igati rahul. Töötab vaikse mühinaga, aga see ei häiri. Kui vaja, saab konditsioneeri mugavalt puldist kas või ruumi teisest otsast välja lülitada. Kondensvee paaki tuleb tühjendada iga paari tunni järel. Muud hooldust pole konditsioneer vajanud.

Meie klassiruum on umbes 38 ruutmeetrit suur ning et laeski pöörleb tiivik, siis levib jahe õhk paremini ja kaugemale. Kaks konditsioneeri nii suures ruumis oleks muidugi veel parem.

Talvel kasutasime seda soojapuhurina.

KONDITSIONEERI PÕHIMÕTE

• Konditsioneer töötab elektriga, mis hoiab käigus kompressori. Konditsioneeri sees olevas kinnises torustikus liigub külmaaine, mis olenevalt temperatuurist ja rõhust on kas gaas või vedelik. Aine aurustumistemperatuur on lähedane toatemperatuurile.

• Kompressori tekitatud rõhkude erinevuse tõttu aurustub see aine torustiku ühes osas ja muutub teises osas vedelikuks. Aurustumine neelab energiat, mis tähendab, et konditsioneer puhub ruumi külma õhku. Veeldumise arvelt vabaneb aparaadi teises osas soojus, mis mööda toru ruumist välja juhitakse.

• Töö ajal valgub spetsiaalsesse paaki õhust vabanev kondensvesi. Paaki tuleb regulaarselt tühjendada.

Allikas: OÜ Viljandi Õhumeister

Kommentaarid
Tagasi üles