Pärast riigimaantee remonti alanes paljudes Karksi-Nuia kaevudes veetase, kuid uue veevärgiga ühinemine maksab elanikule 10 000 krooni.
Karksi-Nuia elanikud kardavad liitumistasu
Tartu maanteel elav Aime Bachmann rääkis, et kui tee-ehitus oli alanud, jäi vett tugevasti vähemaks ja talvel polnud seda üldse.
«Kevaditi oli vesi maapinnaga tasa, nii et sai ämbriga ammutada, aga nüüd on ainult alumise rakke jagu — ei saa vahepeal pumpagi tööle panna,» rääkis naine.
Kaevuvett jätkub ainult joomiseks ja toidutegemiseks, saunaks ja pesupesemiseks kogub ta vihmavett või toob tütre juurest.
Bachmannid otsustasid üldtorustikust vee tuppa tuua ja kanalisatsiooni rajada ning maksid selle eest umbes 9000 krooni. Praegu on jäänud vaid torud ühendada.
Nüüd aga kuulis Aime Bachmann, et linna vee ja kanalisatsiooni saamiseks tuleb maksta veel 10 000 krooni. «Ma ei ole selle vastu, et vee tuppa toomine on minu kulul, aga et veel eraldi liitumistasu võetakse, pole küll õige,» arvas ta.
Igaühel pole vajalikku summat
Samal tänaval elav Liidi Mooses rääkis, et temal polnud ka kuivadel suvedel veemuret, kuid praegu on ta sunnitud vihmavett koguma. Ta laseb torud majani tuua, kuid muretseb teiste naabrite pärast. «Tartu maanteel on kõik majaomanikud pensionärid, kust nemad selle raha võtavad?»
Postiljonina töötav Rein Västrik on sootuks hädas, sest tema kaevu vesi on reostatud.
«See algas kevadel, kui ehitatava tee peal oli kõvasti vett,» jutustas ta. «Õhtul võtsin kaevust vett, oli puhas, aga hommikul oli juba pruun ja haises.»
Praegu otsib Västrik kedagi, kes aitaks kaevu tühjaks pumbata. «Minu töö ja palga juures ei tule veevärgiga liitumine kõne allagi. Oleks selle hinna sees ka trassi maja juurde toomine, siis võiks veel mõelda, aga praegu tahaks vaid oma kaevukest puhtaks saada.»
Maksta tuleb üldtrassi kulude eest
Karksi vallavanem Arvo Maling nentis, et liitumishinnast teatamisega jäädi hiljaks. «Inimesed lasid juba oma majadesse trassi ehitada ja kui liitumistasust kuulsid, tekkis paanika.»
Eelmisel aastal tee-ehituse käigus rajatud vee- ja kanalisatsioonitorustik läks maksma ligi 5,4 miljonit krooni. 83 protsenti sellest summast saadi Keskkonnainvesteeringute Keskuselt ja 17 protsenti ehk 870 000 krooni jäi trassi rajanud aktsiaseltsi Iivakivi kanda.
«Seaduse järgi ei tohi trasside rajamise kulu vee hinna sisse arvestada. Seepärast esitas Iivakivi liitumistasu kehtestamiseks taotluse ja vallavalitsus kinnitas selle.»
Liitujateks on arvestatud 85 majapidamist, kelle peale summa ongi jaotatud. Juba rajatud torustiku kõrval paikneb kaheksa Pärnu ja 45 Tartu maantee maja, tulevikus ehitatava trassi korral arvestatakse veel 32 Uue, Koidu, Kaare ja Niine tänava ning Lilli tee majapidamisega.
Liitumistasu tekitab pingeid
Vallavanema sõnul on võimalik liituda vaid kanalisatsiooniga ja see maksab umbes 6000 krooni. Ainult veetrassiga liituda ei saa, sest siis võivad inimesed oma solgi lihtsalt maha lasta.
Paljud karksinuialased arvestasid liitumistasuks 3000 krooni, nagu oli Loode tänava trassi puhul, ning lootsid, et vesi jõuab tuppa euroraha eest.
ARVAMUS
Heiki Arro,
Iivakivi juhataja
Pakume inimestele võimalust liitumistasu järelmaksuga maksta. Seadus lubab minimaalseks intressiks kuus protsenti. Liitumismaks tuleb tasuda 2008. aasta 31. maiks vastavalt sellele, kuidas kaubale saame.
Kui kõik 85 majapidamist ei liitu, siis teistel summa ei suurene ja vahe läheb Iivakivi kahjumisse.