/nginx/o/2013/10/04/2446019t1h7641.jpg)
Ehkki Viljandi korteriturul ületab nõudlus pakkumist, pole linnas olulist uute korterite ehitamist märgata. Maaklerid usuvad, et suurem ehitamine on peatselt siiski ees.
«Korterite hindade pidev kerkimine on jõudnud sellisele tasemele, et ollakse juba ehitushindade tasemel,» rääkis Markee Kinnisvara Viljandi büroo juhataja Reigo Rannu. Korteri ehitusele kuluvaks hinnaks pakkus Rannu 10 000 — 13 000 krooni. «Kui juurde arvutada arendamisele kuluv summa ja arendaja väike kasumimarginaal, ulatuks uute korterite väljamüügihind 15 000 — 17 000 kroonini ruutmeetri eest.»
Uutes korterites ruutmeeter 16 000 krooni
Äsja valminud või alles ehitamisel kortereid pakutakse Viljandis praegu Väiksel tänaval, kus mõni aeg tagasi valmis üks täiesti uus korterelamu 15 korteriga ning praegu ehitatakse samal tänaval teist, 16 korteriga maja. Kinnisvarabüroo Uus Maa koduleheküljel avaldatud info kohaselt kõigub seal müüki jäänud korterite ruutmeetri hind 13 500 kroonist 16 000 kroonini.
Nädal tagasi «Sakalas» ilmunud kommentaaris leidis Uus Maa Viljandi büroo juht Reet Raudsepp, et Viljandis on eeldused uute elamispindade ehitamiseks olemas. Samas tunnistas Raudsepp, et kinnisvarabürool endal ühtegi sellist projekti praegu käsil pole.
«Mõtteid selles osas meil on,» lisas ta. «Tean, et Tallinna äriringkonnad on hakanud Viljandis kinnisvara arendamise vastu huvi tundma. Olukord on igal juhul paljulubav.»
Tema andmetel võib Viljandis oodata nii järgmiste kortermajade renoveerimist kui uute eramajade kvartalite tekkimist. «Tendentsina võib täheldada, et renoveerima hakatakse 1920. aastatel ehitatud puitmaju, kus on 6-7 korterit,» sõnas ta.
Renoveerimisel tuleb ehitushind oluliselt odavam, jäädes arvestuslikult kuue ja kaheksa tuhande krooni vahele.
Hinnad purustavad rekordeid
Reigo Rannu hinnangul võiks Viljandis suuremat ehitusbuumi oodata aasta-poolteise pärast. «Ettevõtjad on praegu veel ootaval seisukohal,» leidis ta. «Aga kui vaadata, mida hinnad teevad, siis võib see julgust juurde anda.»
Korterite hinnad on viimase kuue kuu jooksul kerkinud enam kui kaks korda. Rannu meenutas, et kui oktoobris vahendas ta kolmetoalise elamispinna 350 000 krooni eest, siis detsembris oli samasuguse korteri hind kerkinud poole miljonini ja nüüd küsitakse selle eest 760 000 krooni.
Vestman Kinnisvara maakler Urmas Suurpuu leidis, et viimaste kuude hinnaralli on olnud müstiline. «Tegemist on kindlasti suurtest linnadest tuleva järellainetusega,» väitis ta. Samas pole hinnaralli nõudlust sugugi vähendanud, sest enam-vähem turuhinnale vastavad normaalses seisus korterid leiavad uue omaniku isegi kahe tunni jooksul.
Endised arendajad turule naasta ei taha
Äsja Väiksel tänaval kortermaja ehitamise lõpetanud Taavi Kerneri hinnangul on olukord turul selline, et esialgu ta rohkem sellist tööd ette võtta ei taha. «Ehitusel on hinnad tõusnud ja ehitaja tahab ka kasumit teenida,» selgitas ta. «Seepärast on ehitajad kõik Tallinnas ja siia töömehi leida on keeruline.»
Mõni aasta tagasi Uueveski piirkonda Kullamäe tänavale uute eramute rajooni ehitanud Leviehitus ei kavatse Viljandis rohkem sellega tegelda. «Tõsi on see, et kinnisvara arendamisega on Eestis kasulikum tegelda kui lihtsalt ehitamisega, aga meie eesmärgid on suuremad,» selgitas Leviehituse juht Indrek Saar. «Viljandi elamute turg ja Leviehitus praegu kokku ei käi.»
Maju tuleb kõrgemasse hinnaklassi
Ettevõtjad Tiit Veiber, Rain Raimo ja Raul Alliksaar tahavad suvel alustada Viljandi järve äärde 13 eramaja ehitamist. Ehkki ehitajaga pole veel lepingut sõlmitud, on selge, et need vähemalt 200 ruutmeetri suurused majad ei ole odavast hinnaklassist, sest tegemist pole tüüpprojektidega.
«Meil tekkis inimeste hulk, kes on sellistest elamutest huvitatud,» põhjendas Veiber elurajooni rajamist. «Tulevikus sellistel eksklusiivsetel majadel tõenäoliselt suurt turgu pole.»
Reet Raudsepa arvates oleks Viljandis oluliselt rohkem nõudlust väikeste ja odavate majade järele. Tema andmetel on valmimas äriplaan, mille kohaselt tahab üks ettevõtja Viljandisse rajada väiksemaid maju, mille müügihind jääks alla 9000 krooni ruutmeetri eest.
Veiberi hinnangul oleks selliseid maju küll hädasti vaja, kuid ise ei näe ta võimalust, et maja saaks nõnda odavalt ehitada. «Ühekordse väikese puitmaja odavast materjalist ehitamine läheks kõiki nõudeid täites maksma ikka ligi 1,5 miljonit krooni,» arvutas ta. «Palju sõltub muidugi krundi hinnast ja ehitaja valikust, aga 90-ruutmeetrise maja rajamisel peab arvestama ikka 17 000-kroonise ruutmeetri hinnaga.»
Nii maaklerid kui arendajad on veendunud, et kõige rohkem sõltub uute elamispindade ehitamine siinsete inimeste sissetulekute tõusust.
TURG
Müügil olevate korterite hulk on Viljandis paari viimase aasta jooksul tublisti kokku kuivanud. Kui ainuüksi Markee Kinnisvara pakkus 2003. aastal korraga 14 kahetoalist korterit, siis nüüd on kõigi kinnisvarabüroode peale kokku müügis ehk 30 eri suuruses korterit.
Allikas: Markee Kinnisvara
REKORD
«Sakala» kirjutas veebruari algul, et kinnisvarafirma Vestman müüb Männimäel üheksakorrulise maja kõrgeimal korrusel asuvat neljatoalist korterit 1,3 miljoni krooniga.
Seni on korter müümata, kuid maakleri sõnul on huvitatuid olnud ning müügiga tegeldakse. Kui eluase sellise hinnaga ostja leiaks, oleks tegemist hinnarekordiga.
«Sakalale» teadaolevalt on samast majast müüki tulemas veel üks korter samasuguse hinnaga.
Allikas: «Sakala»