Sel sügisel käivitab Eesti Liikluskindlustuse Fond (LKF) niinimetatud kõrgendatud kindlustusmakse süsteemi, mis on ärevile ajanud hulga selliseid autoomanikke, kes oma sõidukeid aktiivselt ei kasuta.
Tegelikult puudutab uus süsteem ainult neid liiklusregistrisse kantud sõidukite omanikke, kel on kohustuslik liikluskindlustuse leping sõlmimata.
Lepingu sõlmimiseks on aega 30 päeva
«See on väärarusaam, nagu kehtestataks uus kindlustusmaks, sest kohustuslik liikluskindlustus on Eestis kehtinud juba üle kümne aasta. Üksnes kontroll seadusega ette nähtud kindlustuskohustuse täitmise üle muutub senisest süstemaatilisemaks,» selgitas LKF-i juhatuse liige Kristjan Niinemaa.
Uus süsteem on tema sõnul vajalik selleks, et korrastada praegusi andmebaase ja vähendada kindlustamata sõidukitega seotud riske.
1. septembril saadab LKF välja teated, milles antakse omanikele 30 päeva aega kindlustuslepingu sõlmimiseks, vajalike registritoimingute tegemiseks või andmete korrastamiseks.
Kindlustuskatte jätkuva puudumise korral saadetakse omanikule 1. oktoobril rahaline nõue. Selle tasumisega saab omanik sõidukile nii-öelda tagasiulatuva kindlustuskatte, mille kehtivus piirdub ainult nõudes näidatud perioodiga. Igapäevases liikluses vajaliku kindlustuskatte saamiseks tuleb sõlmida liikluskindlustuse tavaleping.
Nõude suurus sõltub sellest, kui kaua oli sõiduk omaniku nimele registreeritud liikluskindlustust omamata, kuid see aeg ei ulatu kaugemale teate väljastamise kuupäevast.
Arvutuses kasutatav maksemäär on kolm korda kõrgem vastavast keskmisest kindlustusmaksest ja selle indikatiivne suurus on keskmiselt 12,69 krooni päeva kohta.
Kõrgendatud kindlustusmakse nõuded kuuluvad kohesele sundtäitmisele. LKF saadab tasumata nõuded kohtutäituritele kaks kuud pärast nende väljastamist.
«Kui sõidukit, näiteks uunikume, ei kasutata väga pika aja jooksul, siis soovitame pöörduda Autoregistrikeskusesse ja otsida sobivaid võimalusi sõiduki aktiivsest registrist eemaldamiseks,» rääkis Niinemaa.
Kindlustusleping on tasuta
Salva Kindlustuse Viljandi esinduse juhataja Eeri Palu sõnul LKF-i uus süsteem kellelegi otsest sundmaksu peale ei pane.
«Kui autot ei kasutata, siis piisab vaid tähtajatu liikluskindlustuse lepingu sõlmimisest. See on tasuta. Poliisi muretsemine on kohustuslik alles siis, kui kavatsetakse autoga liigelda,» selgitas Palu.
Tema sõnul on võimalik sõidukile poliisi peale võtta alates ühest päevast kuni ühe aastani, vastavalt kliendi vajadustele. Sellist varianti on soovitatav kasutada näiteks neil inimestel, kes kasutavad autot vaid hooajaliselt.
«Muidugi on pikaajalise poliisi kindlustuspäeva hind odavam,» täpsustas Palu. Kui kindlustuslepingule pole aga 12 kuu jooksul poliisi tehtud, siis on kindlustusfirmal õigus see pärast kliendi teavitamist ühepoolselt lõpetada.
KINDLUSTUS
Kui teated kindlustuse puudumisest saata välja praegu, siis läheksid need ligi 23 000 isikule umbes 28 000 sõiduki kohta. Nendest isikutest kümme protsenti on juriidilised. Kümme või enam kindlustuseta sõidukit on 37 isikul, üks selline sõiduk on ligikaudu 20 000 isikul.
Allikas: LKF