Saada vihje

Uut kodumasinat ostes saab vana kauplusesse ära anda

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Gert Kiiler
Eelmisel laupäeval kehtima hakanud seadus paneb kodutehnikat müüvatele kauplustele kohustuse võtta uue seadme ostjalt tasuta vastu vana sama liigi kodumasin. Ülejäänud vana kodutehnika tuleb viia spetsiaalsesse kogumiskohta.
Eelmisel laupäeval kehtima hakanud seadus paneb kodutehnikat müüvatele kauplustele kohustuse võtta uue seadme ostjalt tasuta vastu vana sama liigi kodumasin. Ülejäänud vana kodutehnika tuleb viia spetsiaalsesse kogumiskohta. Foto: Kaarel Kala

Möödunud laupäevast kehtima hakanud seaduse järgi ei tohi mittetöötavaid või ebavajalikke kodumajapidamises kasutatavaid elektri- ja elektroonikaseadmeid visata prügikasti, sest neid käsitletakse probleemjäätmetena.

Uus seadus paneb kodutehnikat ja elektroonikat müüvatele kauplustele kohustuse võtta uue kodumasina ostjalt tasuta vastu vana sama liigi kodumasin. Ehk siis uue pesumasina ostja saab tasuta ära anda vana pesumasina ja teleri ostja teleri.

Ülejäänud vana kodutehnika tuleb viia spetsiaalsesse probleemjäätmete kogumiskohta.

Prügimäel telereid ja külmikuid vastu ei võeta

Kui tehnikat müüvast kauplusest kümne kilomeetri raadiuses pole ühtegi jäätmekogumiskohta, siis on kauplustel kohustus vastu võtta rohkem elektroonikaromusid kui arvulise vastavuse alusel.

Viljandis on selline olukord praegu tekkinud, sest Cleanaway Viljandi lõpetas Viljandi prügimäel asuvas kogumispunktis vanade külmkappide ja telerite vastuvõtmise.

Cleanaway Viljandi juhi Jaan Viljase sõnul on otsus tingitud sellest, et vanu telereid ja külmkappe loetakse ohtlikeks jäätmeteks.

«Et meie senine vastuvõtupunkt ei vastanud nende vastuvõtuks kehtestatud nõuetele, siis tuli ajutiselt vastuvõtt lõpetada,» selgitas Viljas.

Tema sõnul tegutsevad nad praegu aktiivselt sellega, et kogumispunkt seadusandluses kehtestatud nõuetega vastavusse viia ning lähitulevikus taas telereid ja külmkappe vastu võtma hakata. «Täpset aega, mil nõuded täidetud saavad, ei oska öelda, kuid ühe kuu jooksul kindlasti,» lisas Viljas.

Kauplus pole romula

Viljandi kodumasinaid müüvate kaupluste juhid olid arvestanud seni vaid arvulise vastavuse alusel vanade masinate vastuvõtmisega ning Cleanaway kogumispunkti otsus külmikute ja telerite vastuvõtt peatada tuli neile üllatusena.

«Eks see teeb meil tegutsemise keerulisemaks, sest kui inimesed hakkavad meile rohkelt tehnikaromusid tooma, siis on vaja leida koht nende hoidmiseks, kuni hulgifirma need minema viib,» rääkis Entre Kodutehnika kaupluse juhataja Mare Luik.

Kaupluse Tuhat1 Kodumasinat juhataja Mehis Kahu nentis, et paraku annab seadus tarbijaile tehniliselt sellise õiguse küll, kuid ta loodab, et see olukord lõpeb ruttu.

«Uue kodumasina ostu korral vana äratoomine on arusaadav, kuid tegelikult on vanade kodumasinate kogumiseks olemas ikka spetsiaalsed firmad. See ei peaks olema kaupluste rida,» rääkis Kahu.

Ta usub, et inimesed käituvad siiski mõistlikult ega hakka selle lühikese aja jooksul, kui siinne kogumispunkt telereid ja külmikuid vastu ei võta, nendega kauplusi ummistama.

Seade peab olema ühes tükis

Vanade kodumasinate tasuta vastuvõtmisel on teatud nõuded, millega tarbija arvestama peab. Olulisemad neist on, et seade peab olema komplektne, ei tohi sisaldada jäätmeid ega olla saastunud.

Seadmel peavad alles olema olulised osad, näiteks trafo, kompressor, kineskoop, emaplaat, ekraan ja muu selline. Puududa võivad väheolulised ja eraldi kogutavad osad, nagu toitejuhe, riiulid, sahtlid ja aku. Seadmed ei tohi sisaldada roiskunud toiduaineid, purustatud elektroonikadetaile ning elavaid ega surnud putukaid.

Enne vana tehnikaseadme vastuvõttu kontrollib seda vastuvõtja (kas kaupluse või vastuvõtupunkti töötaja) ja kui keeldumiseks põhjust ei ole, siis vormistab vastuvõtudokumendi. Sellesse kantakse lisaks seadme liigile ja numbrile ka tooja nimi ning aadress.

Arvulise vastavuse alusel vana kodutehnika tasuta vastuvõtt kauplustes käib enamasti kahel moel. Ühe variandina toob uut seadet ostma tulev klient oma vana kodumasina ise kauplusesse kaasa, see vaadatakse seal üle ja kui kõik on korras, vormistatakse vastuvõtupaberid.

Kel endal transporti pole, sellele võimaldab osa kauplusi vana tehnikat ära anda siis, kui ostja tellib kaupluselt uue seadme kojuveo. Vastuvõtu vormistamiseks vajalikud paberid võetakse kaasa ning vana kodumasin hinnatakse ja paberid vormistatakse kliendi juures.

Niisugusel juhul tuleb kliendil kodumasina äraviimise eest ikkagi maksta.

Eilse seisuga oli «Sakala» andmeil Viljandis olnud vaid üksikuid juhtumeid, kui inimesed olid uut kodutehnikat ostma tulles soovinud oma vana seadme kauplusesse ära anda.

Kommentaarid
Tagasi üles