Skip to footer
Saada vihje

Pidev hooldus hoiab vaipa

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Gert Kiiler

Kui väiksemate vaipade märgpuhastamisega Viljandis probleeme pole, siis suurte ja villaste põrandakatetega on lugu keerulisem.

«Sakala» andmeil teeb Viljandis ainsana villaste vaipade märgpuhastust ja plekkide eemaldamist osaühing Pesuekspert.

Vill kuivab kaua

Firma juhi Tiit Jürmanni sõnul on täisvillase vaiba puhastamise juures kõige keerulisem see, et vill peab väga hästi vett. Pestes imab ta palju vett ja kuivab kaua.

«Kui puudub korralik ventilatsioon, võib vaip enne täielikku kuivamist kopitama minna,» selgitas ta.

Et põrandakatte õigeks hooldamiseks peab teadma tema koostist, on Jürmanni jutu järgi probleemsed just vanemad vaibad, millel tihtipeale puudub märgistus.

«Kui tavaliste vaipade puhul võib kindel olla, et 99 protsendil puhastuskordadest kõik õnnestub, siis villaste vaipade puhul on risk veidi suurem. Ebaõnnestuda võib kaks protsenti töödest,» hindas Jürmann. Seetõttu teeb Pesuekspert villaste vaipade märgpuhastust vaid kliendi enda vastutusel.

Puhastada tuleb regulaarselt

Tiit Jürmanni sõnul saab kõige paremini vaipa säästa ja eluiga pikendada seda regulaarselt puhastades.

«Kord nädalas tolmuimejaga tolmu võtmine on ikka vajalik,» hindas ta.

Tema sõnul koguneb kümme protsenti mustusest vaiba pinnale, 60 protsenti jääb keskele ja 30 protsenti vajub põhjakihti. Viimane on just see, mille saab välja vaipa pestes.

«Väga määrdunud vaipade puhul tuleb kasutada puhastamiseks kergeid leeliseid, kuid see vanutab villa,» nentis Jürmann.

Pesueksperdi juhi sõnul on enamik tänapäevastest vaipadest valmistatud segakiududest, naturaalne kiud on ühendatud sünteetilisega.

«Mina hindan kõige rohkem naturaalsest kiust vaipu, olgu selleks siis vill, lina või puuvill, kuid mõningane sünteetika lisamine parandab vaiba omadusi. Segakiust vaipa on kergem hooldada, ta on vastupidavam ja muidugi odavam,» rääkis Jürmann. Ideaalne on tema sõnul kate, millest 80% on villa ja 20% sünteetikat.

Plekid tuleb eemaldada kähku

Pesueksperdi juhi sõnul tuleks plekid eemaldada nii kiiresti kui võimalik.

«Kui kodus puhastusvahendit pole, võib kasutada kas või soola, mis seob mustuse endaga. Pärast tuleb määrdunud kohta pesta,» soovitas ta.

Kõikide keemiliste plekieemaldusvahendite puhul soovitab Jürmann siiski kõigepealt proovida, kuidas nad vaiba värvile mõjuvad.

Kodustes tingimustes saab märgpuhastust teha selliste vahenditega nagu Johnson, Vanish ja Tuba.

Vaip peab pesumasinasse mahtuma

Pesumaja- ja keemilise puhastuse teenuseid pakkuvas Anne Nurga ettevõttes Elegants puhastatakse ainult neid vaipu, mis mahuvad pesumasinasse ja mida võib niimoodi puhastada. Villane vaip sinna hulka ei kuulu, sest võib kortsu minna.

Ettevõtte juhataja Anne Nurga sõnul pole võimalik ruutmeetrite arvu järgi öelda, milline vaip mahub masinasse.

«Lisaks suurusele oleneb see vaiba materjalist, kuidas seda on võimalik kokku panna,» rääkis Nurk.

Tema sõnul tullaksegi tavaliselt vaipa kõigepealt näitama ja siis otsustatakse, kas seda saab ja võib pesta.

«Kui vaibal koostise tähiseid peal pole, oskame oma kogemuse järgi enamasti hinnata, kas ja mis tingimustel seda pesta võib,» selgitas Nurk.

Enamasti tullakse vaibaga pesumajja siis, kui see on väga määrdunud.

Kommentaarid
Tagasi üles