Kui ilmad jahenevad, märkavad nii mõnedki korteriomanikud, et nende vanade akende vahelt puhub sisse külma tuult. Tuleb otsustada, kas hakata taas pragusid tihendama või muretseda hoopis uued aknad.
Et tootjad pakuvad olenevalt maja tüübist ja tellija maitsest väga erisuguseid aknaid ning kõigist variantidest kirjutamist takistab napp leheruum, uuris «Sakala» seekord aknamüüjailt, mida nemad kortermaja elanikele soovitavad.
Plast on hooldusvaba
17. novembril Viljandis oma müügipunkti avava aknatootja Plasto siinse esinduse juhataja Jüri Jürgeni sõnul peaksid korteriühistu liikmed kõigepealt kokku leppima, mis tüüpi aknaid nad paigaldada tahavad.
«Kui juba kellelgi on uued aknad pandud, peaks ka ülejäänutele samasugused valima,» leidis ta.
Jürgeni jutu järgi eelistatakse kortermajades enamasti plastaknaid, kuid kasutatud on ka puit- või alumiinium-puitaknaid.
«See on ikkagi puht suhtumise küsimus, mis kellelegi meeldib või oluline on,» rääkis Jürgen. «Erinevalt plastist on puit naturaalne, kuid vajab mingi aja tagant ülevärvimist. Plast on aga hooldusvaba. Puitaken on plastaknast ligikaudu 30 protsenti kallim, kuid kõik oleneb ikkagi konkreetsest aknatüübist ja selle lisadest.»
Samuti Viljandis esindust omava osaühingu Kvaliteetaken juhatuse liige Indrek Idvani lisas: «Plastaknaid kasutatakse rohkem nii nende odavama hinna pärast kui seetõttu, et külma ja niiske paneelmaja tingimustes võib puit mängima hakata.»
Selektiivklaas hoiab sooja sees
Harilikult otsustatakse kortermajade eluruumide puhul kahekordse klaaspaketiga akende kasuks.
Veel mõni aeg tagasi pakkusid firmad kliendile võimalust valida tavalise kirgasklaasi ning sooja tagasi peegeldava ja niimoodi soojakadusid vähendava, veidi kallima selektiivklaasi vahel. Praegu aga Eestis kehtivad ehitusnormid enam kirgasklaasi kasutada ei luba ja seetõttu jääb üle osta vaid selektiivklaasiga pakettaknad.
Jüri Jürgen soovitas aknaklaaside vahele lasta argoongaasi, mis takistab nende «higistama» hakkamist.
«Argoontäide pole kuigi kallis ja lisab akna hinnale ligikaudu 50 krooni,» lausus ta.
Kes elavad tiheda liiklusega tänava ääres, võivad tänava poole jäävatele akendele panna tavapärase neljamillimeetrise klaasi asemel kuue millimeetri paksuse klaasi, mis isoleerib müra päris hästi. Hinnavahe on umbes 50 krooni ruutmeetri kohta.
Aknasulused on kallid
Oluliselt mõjutavad akende lõpphinda sulused ehk siis see, kui suur osa aknast on avatav.
Juhul kui aken koosneb kahest poolest, tuleb odavam teha lahtikäivaks vaid üks pool, sest sulustekomplekt võib olenevalt avatava pinna suurusest maksma minna 600—800 krooni.
Enamasti on akendel kolm avamisasendit: tavaline ning mikrotuulutuse ja kaldasend. Et plastaknad kinnises olekus õhku peaaegu läbi ei lase, täidab mikrotuulutuse funktsioon ka ventilatsiooni osa. Soovitav on tellida aken koos kõigi kolme avamisvariandiga.
Jüri Jürgen meenutab juhtumit, kui klient loobus kaldasendist, hoides niimoodi kokku umbes 150 krooni. Kui tal aga hiljem tuli tahtmine selline avamisviis juurde lisada, läks see maksma juba 500 krooni.
Tellimus täidetakse umbes kahe nädalaga
Aknatellimise protsess ise on järgmine.
Klient tuleb oma soovide ning akna või akende mõõtmetega firmasse ning nende järgi tehakse talle hinnapakkumine. Kui see talle sobib, tuleb firma palgatud mees objektile ja mõõdab ise igaks juhuks kõik üle, et hilisemaid vigu vältida — tihti ei oska inimesed ise päris täpselt mõõta, aga juba mõnesentimeetrine vahe võib hiljem paigaldamisel probleeme põhjustada.
Tellimuse täitmine võib alates selle esitamisest aega võtta kaks kuni kaks ja pool nädalat.
Ühe akna uue vastu vahetamiseks kulub umbes 40 minutit, kusjuures aken ise saab ette 15 minutiga. Aknaid võib vahetada ka kuni 18-kraadise külmaga.
Kindlasti tuleb meeles pidada, et akende vahetamise tööde hulka kuuluvad enamasti vaid vanade akende äravõtmine, uute asemele panemine (kui on kokku lepitud, siis koos aknalaudade ja veeplekkidega) ning soojustamine.
Paigalduse hind ei sisalda viimistlust
Mis puudutab aknavahetusest tingitud iluvigade parandamist, siis see tuleb töömeestelt eraldi tellida. Et tihtipeale on tegemist aegavõtva ja mitmesuguseid abimaterjale vajava tööga, pole see ka kõige odavam.
Kui kliendil endal vajalikke oskusi pole, on taskupärasem leida mõni tuttav töömees.
Uusi aknaid tellides tasuks tähelepanu pöörata ka sellele, et müüjafirma pakuks kohapeal garantiiteenust. Nimelt on üsna loomulik, et ilmastikust tingituna võivad uued aknad esimestel kuudel mõnevõrra kehvemini töötada ja vajavad reguleerimist, mujalt linnast töömeeste kutsumine on aga kulukas ja tülikas.
Plastaknaid müüvad Viljandis veel Akna- ja Uksekeskus, kes vahendab Plastmerki ja Glaskeki toodangut, ning osaühing Joveld.
Hinnavõrdlus
«Sakala» soovis aknatootjatelt teada, kui palju maksab ühe hruštšovka tüüpi kortermaja kolmeosaline plastaken koos PVC-aknalaua ja tsingitud veeplekiga. Tellitud akna keskmisel osal on kolm avamisviisi (tavaline, kaldasend ja mikrotuulutus), aken on kahekordse klaaspaketiga, klaasid on 4 millimeetri paksused, sisemine klaas on selektiivkattega ning lisatud on argoontäide.
KVALITEETAKEN
Aken 2150 × 1400 mm 2910 kr.
Paigaldus 413 kr.
Aknalaud 350 mm (koos paigaldusega) 478 kr.
Veeplekk (koos paigaldusega) 177 kr.
Kokku 3978 kr.
Tarneaeg 2,5 nädalat, alates ettemaksu laekumisest. Garantii 5 aastat.
PLASTO
Aken 2150 × 1400 mm 3176 kr.
Paigaldus 472 kr.
Aknalaud 350 mm (koos paigaldusega) 474 kr.
Veeplekk (koos paigaldusega) 135 kr.
Kokku 4257 kr.
Tarneaeg kaks nädalat pärast akende mõõtmist, paigaldus pärast seda. Garantii 5 aastat.
AKNA- JA UKSEKESKUS
Aken 2150 × 1370 mm 3251 kr.
Paigaldus (kaasa arvatud aknalaua paigaldus) 727 kr.
Aknalaud 350 mm 513 kr.
Veeplekk (koos paigaldusega) 513 kr.
Kokku 5004 kr.
Tarneaeg 3—4 nädalat, alates ettemaksu laekumisest. Garantii 5 aastat.
Kõigi firmade hinnapakkumine sisaldab vedu Viljandi piires, vanade akende demontaaži ja uute akende montaaži. Ei sisalda aknapalede viimistlust.
Allikas: «Sakala»