Kõrgemäe tänav valmib varsti

Eile Kõrgemäe tänavale maha pandud asfalt saab libeduse ärahoidmiseks lähemal ajal killustikkatte.

FOTO: Elmo Riig

Kuigi vahepeal kaaluti Viljandi Kõrgemäe tänava kõige järsema lõigu katmist spetsiaalse kivisillutisega, pandi eile terve tänav siiski asfaldi alla.

Peatöövõtja, aktsiaseltsi Baltifalt projektijuht Raimond Ilp tunnistas, et asfalteerimine on nii suure kaldega tänaval keerulisem kui kivide ladumine, kuid otsustavaks said vihmased ilmad.

«Asfalt on ilmastikukindlam, sest ei lase nii palju niiskust ja vett vahele,» selgitas ta. «See omakorda annab lootust, et tulvaveed ei uhu tänavat nii pea minema.»

Kivikatte miinuseks peeti ka libedust. «Kartsime, et talveilmadega võivad kui tahes heade piduritega sõidukid seal ikkagi libisema hakata. Asfaldile paneme aga kohe killustiku peale ja see peaks tänavale tarviliku kareduse tagama,» rääkis Ilp.

Omamoodi proovitöö

Linnamajandusameti juhataja Priit Vihuti ütles, et Kõrgemäe tänavat võib pidada omamoodi proovitööks, sest Eestis ei leidu tee-ehitajaid, kellel oleks viimastest aastatest nii järsu tee remontimise kogemust.

«Tartus on midagi analoogset küll tehtud, kuid seal jäi kallak alla 15 protsendi, siin aga oli kohati üle 18 protsendi,» lausus Vihuri.

Kui praeguseks on tänavat katvad materjalid korralikult pidama saadud, siis juulis ja augustis valmistas vihm ehitajatele kõvasti peavalu. Näiteks tuli ära uhutud liivakihti kuus korda oru põhjast mäenõlvale tagasi vedada, enne kui see kruusa ja killustikuga kaetud ja kinni rullitud sai. Samuti uuristas vesi tühjaks ühe elumaja nurga aluse ja seal pidi ehitaja ette võtma betoneerimistööd.

Käsil on trepid ja kõnnitee

Kui sõiduteega saadi eile õhtuks enam-vähem ühele poole, siis kõnniteede ja treppide ehitamine võtab veel mõni päev aega.

«Ma ei tahaks praegu öelda täpset päeva, millal need valmis saavad, sest kõik sõltub ikkagi ilmast. Me ei taha kvaliteeti kiirustamise ohvriks tuua,» sõnas projektijuht Raimond Ilp.

Enne teekatte mahapanekut paigaldasid aktsiaseltsi Water Ser Lõuna-Eesti töömehed tänava alla sademevee- ja kanalisatsioonitorustikku. Sademeveetorud on täiesti uued, sest seni voolas vihmavesi lihtsalt mööda tänavat alla. Kanalisatsioonitorud olid küll olemas, kuid vajasid kõrge ea tõttu mitmes kohas parandamist ja uutega asendamist.

Viljandil tuleb Kõrgemäe tänava remondi eest tasuda ligi 2,8 miljonit krooni. Samal ajal uuendatud elektri- ja telefoniliinide eest maksavad tellijatena Eesti Energia ja Elion.

Mäge remonditi Tartu tänava ristmikust Jakobsoni tänavani. Sellel 297-meetrisel lõigul tõuseb maapind 32 meetri võrra ja arvatakse, et see on üks järsemaid tänavaid Eestis.

Tagasi üles