Saada vihje

Viljandi Metall osutus Eesti parimaks ettevõtteks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Viljandi Metallis saab iga kuu uue vormi 300 tonni metalli, millest umbes 60 protsenti rändab piiri taha. Toorainele annavad teo ja näo 164 töötajat, kellest pildile jäi keevitaja Vladimir Tultsev.
Viljandi Metallis saab iga kuu uue vormi 300 tonni metalli, millest umbes 60 protsenti rändab piiri taha. Toorainele annavad teo ja näo 164 töötajat, kellest pildile jäi keevitaja Vladimir Tultsev. Foto: Elmo Riig

Viljandi Metall pälvis Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt käesoleva aasta Eesti parima ettevõtte ja ka piirkonna edendaja tiitli.

Viljandi Metalli juhatuse esimees Jaak Sulg ütles, et «Ettevõtluse auhind 2004» peapreemia on kõrgeim tunnustus, mis firmale on tulnud.

Varem on tööstust korduvalt auhinnatud Viljandi ettevõtlusvõistlustel. Ajalehe «Äripäev» koostatud Viljandimaa ettevõtete edetabelis platseerus firma mullu teisele kohale ja viimati pärjati teda presidendi juhitava kodukaunistuskampaania ajal.

Lisaks peaauhinnale võttis Viljandi Metall endale piirkonna edendaja tiitli.

«Piirkonna edendamisega oleme ikka jõudumööda tegelnud, kuid see üldvõit tuli küll väga suure üllatusena,» sõnas Sulg ja lisas, et auhind pole ainult tasuta reklaam, vaid annab ka sisemist kindlust.

Stabiilsus tõi edu

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse kommunikatsioonijuht Edith Kiilmaa rääkis, et žürii, kuhu kuulusid ettevõtjad, kolm ministrit, kaks ülikooli rektorit ja mitme nõukoja esimehed, valis Viljandi Metalli võitjaks üksmeelselt.

«Ettevõte on tuntud kui stabiilne tööandja ning oma regiooni organisatsioonide ja ürituste toetaja,» selgitas Kiilmaa. «Näiteks loodi ettevõttes mullu Viljandi Ühendatud Kutsekeskkoolile keevituse õppeklass ja pakuti 15 õpilasele praktikavõimalust. Samuti algatati noorte spetsialistide elamispinnaga varustamise projekt.»

Žürii tõstis esile ka seda, et Viljandi Metall on laienenud piirkonnas, kus iga töökoht on oluline, ja suutnud hästi toime tulla nendel aastatel, mil välisnõudlus pole olnud just kõige suurem.

«Kuigi absoluutnäitajatelt jääb Viljandi Metall «suurtest tegijatest» maha, on väga positiivne, et tegemist on Eesti kapitalil põhineva ettevõtte ja piirkondlikult olulise tööandjaga,» leidis žürii.

Jaak Sule arvates on võidu põhjuseks see, et Viljandi Metall pole pühendunud mingi kindla näitaja ülesupitamisele.

«Me oleme nagu kümnevõistleja, kellel peavad esikoha saamiseks kõik alad head olema,» sõnas ta.

Kiita said teisedki

Peale metallitööstuse sai Viljandimaa firmadest tunnustuse osaliseks Viiratsi vallas seakasvatusega tegelev aktsiaselts Ekseko, kes pälvis kõige konkurentsivõimelisema ettevõtte nimetuse põllu- ja metsamajandusettevõtete hulgas.

Siinsetest firmadest oli edukas veel osaühing Print Best Trükikoda, kes pääses «Piirkonna edendaja» kategoorias viie nominendi hulka.

Jaak Sule hinnangul on maakonna hea esinemise taga see, et Tallinnaga võrreldes on siin pidurid pikka aega peal olnud.

«Nüüd on need kadunud ja toimuvad ka tõusud,» selgitas ta. «Siinne ettevõtluskliima on hea ja firmasid ei ahistata. Tallinnas tundub selles suhtes palju raskem olevat.»

Mured toorme ja tööjõuga

Nii nagu kogu maailma metallitööstusi, painab ka Viljandi Metalli Hiinas valitsev ehitusbuum, mis on tooraine hinnad kahekordseks kergitanud.

«Eks see hinnatõus hakka ükskord ka lõpptarbija tasku pihta käima,» nentis Sulg.

Veelgi valusama küsimusena tõi ta välja aga selle, et puudus on headest spetsialistidest.

«Kümmekond aastat tagasi oli kõige enam vajaka raha, seejärel hooneid ja seadmeid. Nüüd on kõige nõutum inimene, sest kümne aasta jooksul pole tema peale mõeldud,» nentis ta.

Eelmisel aastal sai Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse korraldatud ettevõtlusvõistluse peaauhinna BLRT Grupp.

VÕITJA

Viljandi Metall
Suuraktsionärid: Jaak Sulg (33%), Peep Must (33%), Villu Maamägi (10%).
Töötajaid 164.
2003. aasta kasum 20,7 miljonit.
Tütarettevõtted: VMT Ehitus (100%),
Viljandi Betoon (100%),
VMT Steel (66%),
VMT Tallinn (66%),
Galv-Est (33%).
Allikas: «Sakala», EAS

Tagasi üles