/nginx/o/2013/10/04/2441945t1hf730.jpg)
Kuigi kasutamiskõlblik vana mööbel on kitsikuses elavate inimeste seas hinnas, eelistavad mõned viljandlased selle lihtsalt lageda taeva alla vettima jätta.
Mitmel pool Viljandis seisavad korterelamute prügikastide kõrval juba pikemat aega mööbliesemed. Näiteks Valuoja puiestee 17-a taha toodi diivan ja tugitoolid kohalike elanike sõnul suve algul. Nüüdseks on neile lisandunud veel üks pehme mööbli komplekt, külmik ja hulk väiksemaid esemeid.
Mööblit ei tohi vedelema jätta
Heakorrafirma Cleanaway Viljandi prügivedajad konteinerite kõrvale vedelema jäetud suuremõõtmelisi esemeid omal initsiatiivil minema viia ei saa, sest need ei mahu prügiautosse. Nende tarvis tuleb klienditeeninduse telefonilt 1919 tellida eraldi auto ja äraveo eest esitatakse ühistule hiljem arve.
Cleanaway kohalik juhataja Jaan Viljas võrdsustas vana mööbli ja kodumasinate jätmise prügikastide vahele prahi sokutamisega metsa alla.
«Seda ei tohiks mingil juhul teha, sest linnas kehtivad omad heakorraeeskirjad ja nendega läheb selline käitumine vastuollu,» rääkis ta. «Ma tean, et mõned eramajade omanikud sokutavad oma jäätmed õhtupimeduses suurte majade vahele. See on eriti inetu.»
Linnavalitsuse keskkonnakaitse peaspetsialisti Riho Karjuse sõnul ei ole tänavaservades vedelev mööbel Viljandis just karjuv probleem, kuid päris olematuks ei saa seda samuti pidada. «Lageda taeva alla jäetud mööbli peal näidatakse jõudu ja tassitakse see niisama laiali.»
Mitu korteriühistut on juba harjunud korraldama kola äravedamise päevi. Sellistel puhkudel helistab ühistu esindaja heakorrafirmasse ning palub maja juurde tuua ühe suurema konteineri, kuhu elanikud ülearuse kraami panna saavad.
Tasub otsida abivajajaid
Üksikud mööbliesemed tuleb aga omanikul endal prügimäele sõidutada või otsida inimene, kellele neid veel vaja on ja kes on nõus nendele ise järele tulema.
Riho Karjus ütles, et tihtipeale on kasutamiskõlblikust mööblist huvitatud sotsiaalabi pakkuvad asutused ja organisatsioonid. «Mina näiteks andsin kevadel oma vana mööbli paljulapseliste perede ühendusele. Nad tulid sellele ise järele ja viisid tasuta ära.»
Üks võimalus abivajajate leidmiseks on pöörduda kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajate või kirikute koguduste poole. Vana mööblit võetakse vastu ka Viljandis Riia maanteel endise sõjaväeosa territooriumil.
ARVAMUS
Riho Karjus,
Viljandi keskkonnakaitse peaspetsialist
Ühistud peavad ise hoolitsema selle eest, et nende prügikastide ümbrused oleksid puhtad ja korras.
See käib samadel alustel nagu trepikodade koristamine ja eramute aedade hooldamine.