Saada vihje

Orkut.com trügib Rate.ee kõrvale

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Viljandist pärit Liina Rajaste külastab välismaist suhtlusprortaali Orkut.com iga kord, kui oma e-postkasti kontrollimas käib. «Eks ma tee seda ikka uudishimust, kas mõni vana tuttav on mind taas üles leidnud,» ütleb neiu.
Viljandist pärit Liina Rajaste külastab välismaist suhtlusprortaali Orkut.com iga kord, kui oma e-postkasti kontrollimas käib. «Eks ma tee seda ikka uudishimust, kas mõni vana tuttav on mind taas üles leidnud,» ütleb neiu. Foto: Kaarel Kala

Eestis on pikka aega oodatud Rate.ee-le tõsiselt võetava konkurendi tulekut. Nüüd jõudis ta lõpuks kohale.

Üllatusena osutus konkurendiks välismaine suhtluskeskkond nimega Orkut.com. Sinna ei kuulu veel Rate.ee-ga võrreldavas koguses eestlasi, kuid arvestades, kui kiiresti Orkut.com-i kasutajaskond kasvab, võib tema fenomeni võrrelda Rate.ee algusaegade omaga.

Orkut.com ületas hiljuti 800 000 kasutaja piiri ning läheneb päev-päevalt miljonile. Eestlased moodustavad sellest veidi alla 25 000 ehk ligikaudu kolm protsenti. Seda on küll napilt, võrreldes Rate.ee 270 000 eestimaalasega, kuid kui Orkut.com-iga liitub praegu nädalas umbes 100 000 inimest, pole seegi enam tabamatu kaugus.

Rate.ee konkurenti ei karda

Rate.ee looja Andrei Korobeiniku sõnul pole siiski märgata, et tema portaali kasutajad Orkut.com-i üle koliksid või Rate.ee populaarsus langeks. «Võimalik, et valus löök saabub homme-ülehomme,» lausus ta.

Korobeinik tõi näite, et kui eelmisel ja üle-eelmisel suvel langes Rate.ee kasutamisaktiivsus, siis tänavu pole seda märgata. «Praegu on meie kasutamisrekordid pärit selle aasta juuli algusest, mis on väga ebatüüpiline,» rääkis ta. «Osaliselt on selles süüdi muidugi tänavune ilm.»

Viljandlasest Orkut.com-i kasutaja Andres Klettenberg pakkus, et see portaal võib muutuda Rate.ee-st populaarsemaks pigem täiskasvanute, mitte noorte seas. «Olengi kasutanud selle kirjeldamiseks mõistet «Täiskasvanute Rate.ee»,» selgitas ta. «Rate.ee-ga konkureerimiseks on Orkut.com liiga staatiline ja seal on liiga vähe muudatusi.»

Samuti võib Orkut.com-i edu takistada selle serverite suur ülekoormus. «Et Orkut.com põhineb suuresti ahelkasvuefektil, on kiire andmeside väga oluline ja portaali aeglus võib selle edasist edu pärssida,» ennustas Klettenberg.

Andrei Korobeiniku sõnul on Orkut.com-i miinus see, et seal on kasutajad Rate.ee omadest passiivsemad. «Liituvad tõepoolest paljud, sest sõber kutsus, aga tegevust leiavad endale üsna vähesed.»

Samuti Viljandist pärit Orkut.com-i ka-sutaja Liina Rajaste uskus, et Orkut.com võib Rate.ee-st mööda minna küll. «Eks see ole ka väike võistlus, et kes kõige rohkem inimesi tunneb,» pakkus ta.

«Kasutajate arvu suurendab iga päevaga see, et üks tunneb ühte ja teine teist ning pidevalt kutsutakse juurde uusi liikmeid.»

Rajaste ei nõustunud väitega, et Rate.ee hakkaks välja surema. «Need on ikka kaks väga erinevat portaali,» põhjendas ta. «Rate.ee-s hinnatakse pilte, kuid Orkut.com-is seda teha ei saa. Orkut.com on rohkem sõprade taasleidmise koht, Rate.ee aga võimalus enesehinnangu tõstmiseks.»

Liikmeks ainult kutsetega

Orkut.com-i liikmeks saab ainult kutsetega. See tähendab, et varasem kasutaja peab sind märkima oma sõbraks ja alles siis saab liituda. «See lisab Orkut.com-ile eripära ja elitaarsust, kuid piirab ka selle levikut,» lausus Andres Klettenberg.

Andrei Korobeiniku väitel on just kutse kaudu liitumine Orkut.com-i edu põhjus. «Kui sõber kutsub sind liituma, siis suure tõenäosusega sa seda ka teed. Sellepärast on ka eestlasi seal üsna palju.»

Orkut.com-is esinevad kõik oma pärisnimede all. Nii ei saa ennast enam peita näiteks kasutajanime Roosinupuke taha, vaid enda kohta peab jagama võimalikult ausat infot. Iga kasutaja leheküljel on näha tutvustus ja selle kõrval tema sõprade nimed koos piltidega. Ekraani paremas allosas on aga ära toodud virtuaalkogukonnad (community’d), kuhu isik parajasti kuulub.

Otsivad oma kogukonda

Teine fenomen sõprade kogumise kõrval ongi kogukondadega liitumine. Nii liituvad näiteks viljandlased sageli kogukonnaga «Viljandi» ja Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna tudengid samanimelise kogukonnaga.

Orkut.com-is on võimalik kirju saata kõikidele kogukonna liikmetele korraga või postitada teateid kogukonna foorumisse. Siiski kasutatakse neid võimalusi üsna harva, pigem on oluline kuskile kuulumise tunne.

Ka Andres Klettenberg rääkis, et kogukonnad on üks põnevamaid võimalusi Orkut.com-i juures. «Tänu nendele leiab iga inimene midagi, mille kaudu oma sotsiaalseid vajadusi rahuldada. Lisaks on võimalik ise kogukonda luua. Olen seda võimalust ka paar korda kasutanud.»

Spämm ajab vihale

Kogukondadesse kuulumine võib osutuda ka nuhtluseks. Nimelt saab paari nupuvajutusega saata kogukonda või oma sõpradele ja ühtlasi nende sõpradele e-kirja. Selle tulemusena jõuab mõni päev ühele kasutajale kümmekond kirja, kus kutsutakse üles Bill Gatesi paljaks röövima või üht vähihaiget India meest abistama.

Andres Klettenbergi sõnul on ahelkirjad terav probleem. «Ingliskeelseid sõnumeid ei vaevu ma lugemagi, kuid eestikeelsetele olen pilgu peale heitnud,» rääkis mees. «Kasutajad peaksid teadvustama, et nende saadetud kiri jõuab tuttavate kaudu suure hulga asjasse mitte puutuvate inimeste postkasti. Seega peaks hoiduma nende saatmisest,» soovitab ta.

Kasutajate pidev lisandumine ja ahelkirjade levik on muutnud Orkut.com-i ka väga aeglaseks. Ühte toimingut tuleb sageli korrata mitu korda järjest, sest server on umbes ja lükkab pidevalt ette veateate. Liina Rajaste sõnul sõltub see ka arvuti ja internetiühenduse kiirusest.

Kommentaarid
Tagasi üles