Saada vihje

Kasutatud autod võivad odavneda

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Marko Suurmägi
Viljandi firmas Unistar Auto kasutatud sõidukeid müüva Oleg Dosugovi sõnul on teisel ringil olevate autode hind pidevalt langenud. Ta tõi näiteks ühe seitse aastat vana Suzuki Baleno, mis praegu maksab 50 000 krooni. Paar aastat tagasi oleks sama vana Baleno olnud 20 000 krooni kallim.
Viljandi firmas Unistar Auto kasutatud sõidukeid müüva Oleg Dosugovi sõnul on teisel ringil olevate autode hind pidevalt langenud. Ta tõi näiteks ühe seitse aastat vana Suzuki Baleno, mis praegu maksab 50 000 krooni. Paar aastat tagasi oleks sama vana Baleno olnud 20 000 krooni kallim. Foto: Elmo Riig

Viljandi kasutatud autode müüjate sõnul ootavad kliendid praegu maikuud lootuses, et siis pruugitud sõidukite hinnad kukuvad.

«Ostusooviga inimesed käivad ja uurivad autosid, ent praegu neid ostma ei kipu,» nentis Unistar Auto müüja Oleg Dosugov. «Nad tunnevad huvi, kas euroliitu astumine võib kasutatud autode hinda vähendada.»

Unistar Auto juhataja Jaanus Tensing ütles, et 1. maist kaob Euroopa Liidu riikidest Eestisse toodavatel autodel ära kataloogi järgi määratav käibemaks, mida automüüjate seas on ka tollimaksuks nimetatud. Samas pole müüjatel küllalt infot selle kohta, kuidas maist kehtima hakkav käibemaksuseadus kasutatud autode müüki mõjutab.

Saksamaalt toomine odavneb

Käibemaksu kadumine muudab autode toomise Saksamaalt tunduvalt odavamaks. «Kui võtta aluseks 1994. aasta Audi 80, mis Saksamaalt Eestisse tuuakse, siis tulevikus kaob sellelt ära 9370-kroonine tollimaks,» selgitas Tensing. «Järelikult võiks see praegu 50 000 - 60 000 krooni maksev auto tulevikus maksta 10 000 krooni vähem.»

Rahandusministeeriumi andmetel ei tule käibemaksu asemele ka ühtegi teist maksu.

Maksu- ja Tolliameti pressiesindaja Aivar Pau sõnul puudutab käibemaksu kadumine siiski ainult kasutatud autode ostmist ja müümist. Uusi sõidukeid Eestisse importides tuleb seda ka edaspidi tasuda.

Hinda võivad langetada liisinguautod

Tallinnas tegutsevate suurte automüügifirmade esindajad on avaldanud ajakirjanduses arvamust, et lisaks välismaalt toodavate kasutatud autode käibemaksu kadumisele võib autode hinda langetada see, et turule on jõudmas liisinguautod, mis on praegustele omanikele müüdud tagasiostukohustusega.

Jaanus Tensingu hinnangul see autoturgu siiski oluliselt ei mõjuta, sest neid, kes liisitud autost sellisel moel loobuvad, on vähe. «Enamik ostab auto jääkväärtusega välja ja üritab siis selle kallimalt maha müüa,» pakkus ta.

Viljandis Rael Autokeskuses kasutatud autode müügiga tegelev Indrek Rohtla leiab, et kasutatud autode hinnad enam oluliselt langeda ei saa. «Need on niigi pidevalt langenud,» lausus ta. «Automüüjatel on kasutatud autosid Eestis küll palju käes, kuid alla turuhinna ei taha neid ju keegi müüa.»

Rohtla arvates võib praegu 50 000 krooni maksev auto olla kuu aja pärast müügis 48 000 krooniga, suuremat hinnalangust ta ei usu.

Seda, et kasutatud sõidukeid on praegu Eestis korraga müügis palju rohkem, kui on ostjaid, kinnitavad kõik müüjad. Ainuüksi Viljandi seitsmes kaupluses, kus pruugitud autodega kaubeldakse, on nende sõnul platsil ostjaid ootamas kokku üle paarisaja sõiduki. Samas ei julge müüjad kinnitada, et see võiks lähiajal autode hindu veelgi allapoole viia.

Käibemaks

1. maist ei pea füüsiline isik kasutatud autode puhul Eestis enam lisakäibemaksu tasuma. Juhul kui auto ostetakse Saksamaa kauplusest, kus müüakse kasutatud sõidukeid, on kauplus arvele käibemaksu lisanud. Eraisikult ostes on käibemaks müügihinna sisse arvestatud.

Kui kasutatud auto ostu-müügitehing on tehtud enne 1. maid, tuleb Eestis importimisel käibemaks tasuda vana korra alusel juhul, kui Saksamaal on eksportimisega seotud tolliformaalsused enne maid lõpetatud. Kui tehing on tehtud enne 1. maid, aga auto ei ole Euroopa Liidu liikmesriigis ekspordiks deklareeritud, käibemaksu Eestis tasuma ei pea.

Allikas: Maksu- ja Tolliamet

Kommentaarid
Tagasi üles