Ühendatud politsei- ja piirivalveameti töölehakkamine 2010. aasta 1. jaanuarist ei too kaasa muudatusi inimeste igapäevasesse teenindamisse.
Loodav ühisametkond kodanike teenindamisse muudatusi ei too
Teeninduspunktid jäävad enamasti praegustesse asukohtadesse ning muudatusi ei ole ka teeninduse korras. Dokumentide taotlemine, avalduste esitamine, piiriületus ja muud tegevused käivad edasi samamoodi.
Politsei- ja piirivalveameti tulevase peadirektori Raivo Küüdi sõnul on politsei, piirivalve ning kodakondsus- ja migratsiooniameti ühendamisel arvesse võetud, et protsess oleks võimalikult sujuv inimestele nii organisatsiooni sees kui väljaspool.
«Uue ameti olulisim ülesanne on olla usaldusväärne partner turvalisuse tagamisel Eestis. Saame seda ülesannet täita vaid sel juhul, kui võtame oma tegevuse aluseks selle mõju inimestele ja nende turvatundele,» ütles Küüt.
Kolme ameti ühendamisega säilivad kõik asutuste põhifunktsioonid, mida arendatakse uues ametis läbi nelja põhitöö osakonna. Need on piirivalveosakond, kriminaalpolitseiosakond, korrakaitsepolitseiosakond ning kodakondsuse- ja migratsiooniosakond. Regioonides täidavad põhiülesandeid neli territoriaalset prefektuuri, mille halduspiirid on praeguste politseiprefektuuride piirid.
Muudatuse põhieesmärk on tugitegevuste efektiivsuse suurendamine ning selle arvelt vabaneva ressursi kasutamine põhitöö tugevdamiseks. Selleks ühendatakse kolmes asutuses paralleelselt tehtavad personali-, raamatupidamis- ja muud tööd ning rakendatakse uuenduslik, kõiki valdkondi hõlmav arvestustarkvara SAP.
«Uus tugitegevuste töökorraldus on efektiivsem, see vähendab toetava tööga seotud kulude osakaalu ning saame ülejääki kasutada näiteks piiri valvamisel või politseitööl,» selgitas Küüt.
Ühendamisega seotud põhimuudatused tehakse tugiteenuste valdkonnas, seega mõjutavad muudatused tugipersonali kõige rohkem. Põhivaldkondades säilivad ametikohad ning töö sisu ja palk ei muutu. Tugitegevuste tsentraliseerimisega kaob osa ametikohti. Võimaluse korral rakendatakse ülejäävaid inimesi teistel ametikohtadel, kuid on ka koondatuid.
Politsei- ja piirivalveametis on ligi 7000 ametikohta, millest 6000 on põhitöö valdkonnas. Ameti eelarve on suurusjärgus kaks miljardit krooni, millest 70 protsenti on personalikulud. Ametkonna põhiülesanded on Euroopa välispiiri tagamine, kodakondsuse määratlemine, dokumentide väljastamine, turvalisus ja avalik kord riigi sees ning kuritegude menetlemine ja ennetamine.