Vaike Rajaste pälvis stipendiumi

2010. aastal anti Vaike Rajastele Valgetähe V klassi teenetemärk.

FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Tänavuse Ullo Toomi nimelise stipendiumi saab armastatud tantsuõpetaja ja Viljandi talviste tantsupidude eestvedaja Vaike Rajaste.

Stipendium antakse kätte tantsutaat Ullo Toomi 111. sünniaastapäeval 14. septembril kell 12 Tallinna raekojas.

Ullo Toomi halduskogu leidis, et Vaike Rajaste on tantsuõpetajana oma tööga väärtustanud Ullo Toomi põhimõtteid ja pärandit. Vaike Rajaste on oma elu tantsule pühendanud ning lisaks silmapaistvale tegevusele Viljandimaal on ta osalenud ka Eesti rahvatantsuliikumise arendamises üldiselt.

Vaike Rajaste peab tantsuõpetamises olulisimaks seda, et tantsija saaks oma tegevusest ennekõike hea enesetunde. «Et selg oleks sirge, jalg kerge ning tantsutunnis ikka rõõmus elevus hinges. Keegi läheb alati ees ja keegi alati õpib — tants on koostegemine ning üksinda ei tee siin keegi midagi ära!» ütleb Rajaste.

Stipendiumi pidulik kätteandmine Tallinna raekojas tantsutaadi sünniaastapäeval on kujunenud kauniks traditsiooniks ning see on ühtlasi rahvatantsuvaldkonna aasta tippsündmus.

Vaike Rajaste lõpetas 1980. aastal Viljandi kultuurikooli kultuuritöötaja ja rahvatantsukollektiivi juhi eriala ning alustas samal aastal tantsuõpetajana Viljandis. Tänaseks on Vaike toonud tantsupidudele enam kui 30 Viljandimaa tantsurühma ning on oma tantsijatega osalenud rohketel folklooriestivalidel nii Eestis kui välismaal. Ta on korraldanud  ülevabariigilisi konverentse ja võistutantsimisi ning töötanud viimased 15 aastat Viljandi kultuuriakadeemias tantsuõpetajana. Ta on aastaid osalenud üleriigiliste tantsupidude lavastusmeeskonnas ning olnud Viljandi talviste tantsupidude traditsiooni algataja ja eestvedaja.

Teenete eest rahvakultuuri edendamisel sai Vaike Rajaste Eesti kultuurkapitali maakondliku kultuuripreemia Viljandimaa Kultuuripärl 2009. 2010. aastal anti talle Valgetähe V klassi teenetemärk.

Tagasi üles