Juhtkiri: Õhetav pruut

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Artikli foto
Foto: Raigo Pajula

Kui europarlamendi valimiste järel selgus, et Rahvaliidu poolt hääletas vähem inimesi, kui  oli erakonnas liikmeid, hakati avalikult kõnelema, et sellist nööki partei üle ei ela.


Madalseisu näitab ka tõsiasi, et kui neli aastat tagasi tuli Rahvaliit kohalikel valimistel Viljandimaal välja kümne nimekirjaga, siis tänavu astus ta üles vaid kahes kohas. Vähem kui kaks protsenti toetust saanud Rahvaliidu liikmed on küll väitnud, et valimisliitude üle-eestiline edupäike paistab nendegi peale, kuid erakonna nimi kui kaubamärk hakkab tuhmuma.



Seevastu Keskerakonnal on läinud hästi. Partei võib rõõmustada 31,5-protsendilise toetuse üle. Populaarsuselt teine, Reformierakond jääb talle ligi poole võrra alla. Edust kannustatud Keskerakond on leidnud, et poleks paha haaret veelgi laiendada ja kutsuda Rahvaliitu endaga liituma. Kahel erakonnal on koostöökogemus, mis läks ajalukku rahvasuus KeRa-ks kutsutud võimuliidu nime all, ning ka nende valijaskonnal on sarnaseid jooni. Et tegu on liikmete arvult kahe suurema Eesti parteiga, tundub liitumine olevat igati võrdvääsete partnerite kokkulepe.



Kosjakauba muudab küsitavaks ajastus. See, kes ulatab käe madalseisus olijale, ütleb ka tingimused. Ahvatlus ühelt poolt ja enese odavalt müümise mekk teiselt poolt seavad Rahvaliidu raskesse olukorda. Arvamused tunduvad lahku minevat ka erakonnas endas: kui partei vanad tuntud reklaamnäod Villu Reiljan ja Tarmo Mänd on nentinud, et Keskerakonna ettepanekut tuleks tõsiselt kaaluda, siis aseesimees Jaanus Männik on kindlalt eitaval seisukohal. Eilses ajalehes «Postimees» leiab ta, et liitumismõtet pole väärt isegi kõneks võtta.



Üldiselt ümmargust, et mitte öelda kerajat juttu puhunud Rahvaliidu esindajalt on see uudselt sirgjooneline arvamusavaldus. Ehk õnnestub detsembri algul kokku tuleval Rahvaliidu üldkogul selg sirgu ajada ja leida uus pale? Jääb üle vaid põnevusega oodata, kas see on punane, nagu avaldas riigitelevisiooni uudistesaates lootust viljandlane Jaak Allik, või üksnes uutest tuultest kergelt roosatav.

Märksõnad

Tagasi üles