Soome ehitusliit tahab Eestist pärit ehitajad ära saata

FOTO: AIVAR AOTÄHT/SAKALA

Eestist pärit ehitajate huve Soomes kaitsev ühendus Steel kritiseerib teravalt Soome ehitusliitu, kes tahaks ühenduse sõnul välja saata kõik 15 000 Eestist pärit ehitajat.


Umbes 2000 liikmega ühenduse Steel juht Haakon Nõmme ütles ajalehele «Turun Sanomat», et ehitusliidu protektsionistlikku käitumist võib nimetada kiusamiseks. Tema sõnul ahistab liit Eestist pärit ehitajaid selleks, et saada soomlastele rohkem tööd, vahendas BNS.

Nõmme andmetel on ehitusliit muu hulgas nõudnud eestlastest ehitajate pangaandmeid ning tekitab segadust tunnipalga küsimuses.

Ta rääkis, et kui Soome ehitussektoris on kokku lepitud 9 euro ehk umbes 140 krooni suurune minimaalne tunnipalk, nõuab ehitusliit, et Eesti töömeeste puhul oleks see 12.50 eurot ehk üle 190 krooni.

Nõmme sõnul on ühendus probleemidest teatanud Eesti saatkonnale Helsingis ning kaalub pöördumist Euroopa inimõiguste kohtusse. Ta toonitas, et Steel Soome ametühinguga ise tüli ei nori, kuid püüab vaid parandada Eestist pärit ehitajate tingimusi.

Ehitusliidu esimees Matti Harjuniemi tõrjus Nõmme süüdistusi. Ta kinnitas, et eestlaste osalemine varimajanduses on tõsine küsimus.

«Meil on õigus jälgida kollektiivlepingute täitmist,» ütles Harjuniemi. «Sekkume siis, kui saame teada, et mõni töövõtja või alltöövõtja maksab töölistele liiga vähe.»

Ta kinnitas, et ehitusliidu meetodid varimajanduse väljajuurimiseks on seaduslikud.


Ehitusliidul on 80 kahtlase ettevõtte nimekiri, neist üle 50 on Eesti ettevõtted.

 Tagasi üles