Vajaduspõhist õppetoetust saab taotleda riigiportaali kaudu

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riigiportaal eesti.ee loodi 2007. aastal, et teha inimestele riigiga suhtlemine lihtsamaks.
Riigiportaal eesti.ee loodi 2007. aastal, et teha inimestele riigiga suhtlemine lihtsamaks. Foto: Aivar Aotäht / Sakala

Sellest aastast õppima asunud tudengid saavad taotleda vajaduspõhist õppetoetust septembrikuu jooksul eesti.ee portaali kaudu. Tänavu vahetasid õppima asunud tudengitele antava hinnetepõhise 56-eurose toetuse välja 75—220-eurosed vajaduspõhised õppetoetused, mille saamine sõltub leibkonna majanduslikust olukorrast ja vajadustest. Varem sisseastunud tudengitele jääb ülejärgmise õppeaastani ehk nominaalaja lõpuni kehtima endine toetussüsteem ja nad saavad taotleda õppetulemuste põhjal 56-eurost toetust.

Vajaduspõhisele õppetoetusele üleminekuga suunatakse toetus reaalsete vajajateni: toetatakse vähem kindlustatud peredest pärit üliõpilasi kõrghariduse omandamisega kaasnevate lisakulude katmisel. Uue süsteemi lõpliku rakendumise järel suureneb üliõpilaste õppetoetusteks eraldatav raha kahekordselt. Kõikidel sissetulekuandmete järgi samas olukorras olevatel isikutel on võrdne ligipääs vajaduspõhise õppetoetuse taotlemisele.

Kuidas toetust taotleda?

• Taotlus tuleb esitada riigiportaalis www.eesti.ee(sisenedes ID-kaardi, Mobiil ID või panga kaudu): Avaleht→E-teenused→Kodanikule→Vajaduspõhise õppetoetuse taotlus.
• Taotlusi saab esitada semestri esimesel kuul, 1.—30. septembrini ja 1.—28.(29.) veebruarini.
• Tudengi perekonnaliikmete ja nende sissetulekute andmed hangib riigiportaal automaatselt rahvastikuregistri ning maksukohustuslaste registrist. Õpingutega seotud andmed pärinevad Eesti hariduse infosüsteemist.
• Kui tudeng leiab, et riigiportaalis pole tema perekonnaliikmete ja nende sissetulekute kohta asjakohased andmed, saab ta vajalikke dokumente sinna ise lisada.
• Kui tudeng leiab, et riigiportaalis on viga tema läbitud õppemahus, peab ta kontakteeruma oma õppeasutusega.

Vajaduspõhist õppetoetust saab tudeng, kes vastab alljärgnevatele tingimustele:

• on kõrgkooli astunud 2013. aastal või hiljem
• perekonna kuusissetulek ühe liikme kohta on alla 280 euro
• õpib täiskoormusega ja täidab õppekava nõudeid nominaalmahus — arvestus on semestrite lõikes kumulatiivne. Esimesel semestril õppetoetuse taotlemisel on piisav ainult täiskoormusega õppima asumise nõude täitmine.

Vajaduspõhise õppetoetuse suurus vastavalt pere sissetulekule:

• kui sissetulek pereliikme kohta oli tuludeklaratsiooni põhjal väiksem kui 70 eurot kuus, siis on toetus 220 eurot kuus
• kui sissetulek jäi vahemikku 70,01—140 eurot, siis on toetus 135 eurot kuus
• kui sissetulek oli vahemikus 140,01—280 eurot, siis on toetus 75 eurot kuus

Alla 24-aastase tudengi perekond on tema vanemad ning alaealised õed, vennad, poolõed ja -vennad ka sel juhul, kui rahvastikuregistris on tudengi elukoha aadress märgitud perekonnaliikmetest eraldi. Alla 24-aastane tudeng moodustab iseseisva perekonna, kui ta abiellub, saab lapsevanemaks või lapse hooldajaks. Üle 24-aastane tudeng on eraldi perekond ning õppetoetuse taotlemisel oma vanemate sissetulekust enam ei sõltu.

Perekonna keskmine sissetulek arvutatakse eelmise kalendriaasta tulumaksuga maksustatava tulu alusel. Vajaduspõhist õppetoetust perekonna tuluna arvesse ei võeta, mistõttu see ei mõjuta teisi toetusi, mida pereliikmed võivad saada.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles