Tööinspektsioon leidis ettevõtetest hulga rikkumisi

Sakala
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tööinspektsiooni teatel peaksid ettevõtted muu hulgas rohkem tähelepanu pöörama sellele, kas lõiketeri vahetavate töötajate ohutusjuhendites on ikka kõik ohutuks tööks vajalikud nõuded kirjas.
Tööinspektsiooni teatel peaksid ettevõtted muu hulgas rohkem tähelepanu pöörama sellele, kas lõiketeri vahetavate töötajate ohutusjuhendites on ikka kõik ohutuks tööks vajalikud nõuded kirjas. Foto: Elmo Riig / Sakala

Tööinspektsiooni Lõuna inspektsioon kontrollis aprillis ja mais Viljandi-, Tartu-, Jõgeva-, Põlva-, Võru- ning Valgamaal töövahendite seadistus-, hooldus- ja remonttööde ohutust ning avastas puudujääke peaaegu kõigis firmades.

Inspektsiooni teabespetsialist Kaja Tamme sõnul võeti just nimetatud valdkonnad ette seetõttu, et viimasel ajal on nendega seotud tööõnnetused sagenenud.

Sihtkontrolli käigus külastati kokku 50 ettevõtet. Tartu linnas kontrolliti 16, Tartumaal 14, Viljandimaal ja Jõgevamaal 5, Põlvamaal 4, ning Võrumaal ja Valgamaal 3 ettevõtet. Eksimusi ei leitud neist vaid kahes ja kokku sai ettekirjutustesse kirja 119 rikkumist.

Enamlevinud rikkumistena tõi Lõuna inspektsiooni tööinspektor Raivo Otti välja puudusi ohutusjuhendite ja riskianalüüside koostamisel. 21 ettevõttes ei sisaldanud ohutusjuhendid konkreetse seadme kasutus-hooldusjuhendis toodud nõudeid ja 18 ettevõtte riskianalüüsis ei olnud hooldus- ja remonttööde riske käsitletud. Puudusi esines ka hoolduspersonali ja juhendajate väljaõppe organiseerimisel ning surve- ja tõsteseadmete ning liikurmasinate hooldust tegevatele töötajatele eriväljaõppe korraldamise osas.

Mitmes ettevõttes ei ole tööandja teinud kõike selleks, et töövahendeid hoitaks sellises korras, mis tagab töövahendi ohutuse kogu kasutusaja vältel. Samuti pole alati korraldatud töövahendite kontrollimist enne nende kasutuselevõttu, perioodiliselt töö ajal või pärast tööõnnetust.

Tööinspektor Raivo Otti soovitab töövahendite tehnilise korrasoleku eest vastutavatel isikutel vaadata läbi ettevõtte töökeskkonna juhtimist käsitlev dokumentatsioon, sealhulgas riskianalüüs ja töövahendite ohutu kasutamise ja tehnilise korrasoleku tagamise kord.

«Läbi tuleks vaadata nende töövahendite kasutajate ohutusjuhendid, kes peavad töö käigus töövahendit seadistama, lõiketeri vahetama, seadet hooldama ja remontima — kas ohutusjuhendites on ikka kõik ohutuks tööks vajalikud nõuded kirjas,» rääkis Otti. «Samuti peaks üle vaatama töövahendite juurde pääsevate kõrvaliste isikute, näiteks tootmisruumi koristajate ja hooldusettevõtetest saabuvad seadmete hooldajate ohutusjuhendid — kas juhendites on kirjas, kuidas võõras töökeskkonnas ohutult oma tööd teha.»

Tagasi üles