Laulu- ja tantsupeo tuli tuleb mööda vett

Rannar Raba
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Soomaa haabjas
Soomaa haabjas Foto: AFP / Scanpix

Sel laupäeval Tartus süüdatav ja Tallinna suunas teele saadetav laulupeo tuli läbib jaanipäeva aegu Viljandimaa.


Tuli liigub ülikoolilinnast mööda hansaaegset veeteed (vt. tule liikumise kaart) Pärnusse, kus see saab üheks Kihnus läidetava tantsupeo tulega.

Veeteedel liikumise põhjus on see, et tänavune tantsupidu kannab pealkirja «Mere pidu». Laulupeo pealkiri on «ÜhesHingamine». «Kes korra on paadis aerud kätte võtnud, teab hästi, et koos sõudmine nõuab head meeskonnatööd ja ühist hingamist ning lauldes liigub iga paat kiiremini,» seisab liikumist korraldava toimkonna teates.

Alused, mis tuld kannavad, on igale piirkonnale omased ajaloolised puulaevad. Tartust alustatakse teed äsja valminud viikingipaadiga Turm, mille sarnased seilasid siin kandis tuhatkond aastat tagasi.

Võrtsjärvel kasutatakse kalepurjekat, mis oli oluline töölaev veel sajand tagasi.

Soomaa ühepuulootsikud ehk haabjad, millega tuli liigub Võrtsjärvelt Pärnusse, on ainulaadsed veesõidukid, mis olid soode keskel elavatele inimestele sõiduvahendiks aastasadu.

Ruhnlaste jahta oli kaubapurjekas, mis suutis vastu pidada ka tormisel merel. «Loodame, et merejumal on Ruhnu karu nime kandva jahta vastu armuline ning annab talle teel Pärnust Tallinna piisavalt pärituult, kuid mitte tormi,» seisab teates.

Tule liikumist veeteel saavad kõik jälgida nii jõgede kallastel kui sildadel ning mõistagi on võimalik tulega kohtuda õhtustel rahvapidudel.

Tule tulemine on traditsioon, mille 1990. aastal algatas Eesti Meestelaulu Selts. Tänavu kannavad tule hea käekäigu ja kohalejõudmise eest hoolt paljud ühendused. Tartust Pärnussse saadavad tuld Tartu meeskoor Akadeemiline Emajõgi ja naiskoor Emajõe Laulikud. Merereisi peatuspaikades antavate kontsertide eest kannavad hoolt meeste- ja naistelaulu ning segakooride seltsid, rahvatantsu ning rahva- ja puhkpillimuusika seltsid.

Rahvapidusid tule teel korraldavad valla-, linna- ja maavalitsused. Tule tulemist toetavad ka paljud ettevõtted, kultuurkapital ning laulu- ja tantsupeo sihtasutus.LAULU- JA TANTSUPEO TULE PEATUSPAIGAD
13.06-02.07.2009

13. juuni Tartu laulupidu - laulupeo tule sünd
14. juuni kell 19 Kärkna kloostri varemed
15. juuni kell 19 Ulila suveaed
16. juuni kell 19 Võrtsjärve külastuskeskus Jõesuus
17. juuni kell 19 Greete motell Soontagas
18. juuni kell 12 Pikasilla staadion
18. juuni kell 19 Suislepa laululava
19. juuni kell 19 Järveveere puhkekeskus Valmas
20. juuni kell 19 Tänassilma rahvamaja
22. juuni kell 17 Viljandi järve sõudjate elling
23. juuni kell 19 Tohvri
23. juuni tantsupeo tule sünd Kihnu jaanitulel
24. juuni kell 19 Karuskose
25. juuni kell 19 Tori-Jõesuu Hiieaas
26. juuni kell 19 Paikuse-Reiu vabaõhulava
27. juuni kell 19 Pärnu Kesklinna silla juures laulu- ja tantsupeo tule ühinemine
28. juuni kell 20 Kuressaare Raiekivi säär
29. juuni kell 20 Haapsalu Veskiviigi sadam
30. juuni kell 20 Kärdla sadam
1. juuli kell 20 Lohusalu sadam
2. juuli kell 22.40 tule jõudmine Tallinna Sadama Admiraliteedi basseini

Tagasi üles