Täna kella 9-st kolmapäeval kella 20-ni on Eesti kodanikel võimalik internetiaadressil www.valimised.ee valida Euroopa Parlamenti. Ehkki tegu on ennekõike vormilise uuendusega, ei saa jätta märkimata, et see on ajaloos esimene kord, kui europarlamendi valimistel elektroonilist hääletamist kasutatakse.
Juhtkiri: Valimised algasid
Et nende valimiste aktiivsus tõotab jääda rekordiliselt väikseks, õhutab «Sakala» kõiki arvutikasutajaid leidma võimalus aegsasti oma hääl anda. Riik on e-hääletusega inimeste käsutusse andnud kodanikukohuse täitmise viisi, mis on mugav ja võtab imevähe aega. Küsimus on vaid selles, kas arvutil on ID-kaardi lugeja ning kas inimene vaevub hääletama.
Teisisõnu ei tohiks kellelgi valimata jääda ajapuuduse, halva ilma või mõne teise säärase põhjuse tõttu. Hoopis teine lugu on siis, kui inimene on põhimõtteliselt otsustanud, et ei anna häält mitte kellelegi. Jah, ka see on üks meelsuse väljendamise viis, ehkki sugugi mitte kõige arukam.
Suures osas tuleb nõus olla nendega, kelle arvates on poliitikud uut süsteemi kehtestades teinud kõik, et inimesed valimisurnidest eemale peletada. Liiga palju püütakse valijate eest ära otsustada, jättes mulje, et eurosaadikud pole mitte siinse rahva, vaid riigi juhtorganite esindajad. See ei tohiks nii olla.
Samuti pole ükski Eesti erakond käimasoleva kampaania ajal püüdnud valijaid Euroopa Parlamenti puudutavate sisuliste diskussioonidega harida. Selle asemel kasutavad nad trükiseid ning tele- ja raadioeetrit sügiseste kohalike valimiste eelmänguks. See on tõepoolest tülgastav!
Ent ikkagi teevad targasti need, kes ei pea paljuks pisut vaeva näha ja nimekirja seatud erakondade või üksikkandidaatide seast üks välja valida. Ärgem unustagem, et Euroopa Parlament on ühenduse ainus valitsemisorgan, kuhu pääsemiseks on vaja kodanikelt mandaat saada.