/nginx/o/2013/04/05/1675468t1ha0d0.jpg)
Tööinspektsioon kontrollis läinud aasta oktoobris viit Viljandimaa õmblusettevõtet ning leidis neist neljas rikkumisi.
Tööinspektsiooni Lõuna inspektsiooni teabenõuniku Kaja Tamme sõnul tehti sihtkontrolli Viljandimaal osaühingutes Voglia Eesti ja JIL’s Balti ning aktsiaseltsides Toom Tekstiil, Villero ja Mivar-Viva. Kokku hõlmas kontroll 25 õmblusettevõtet kuuest Lõuna-Eesti maakonnast.
Viljandimaal kontrollitud firmadest ei leitud ainsatki töötervishoiu ja tööohutuse nõuete rikkumist ühes firmas. Ülejäänud neljale tehti 17 ettekirjutust ning kolm sunniraha rakendamise hoiatust. Viimasena nimetatut kasutatakse suuremate puuduste korral, et vead saaksid kiiresti kõrvaldatud.
Vastukäiv info
Lõuna-Eesti peale kokku ei avastatud ühtegi rikkumist viies ettevõttes. Ülejäänud kahekümnele tehti 43 ettekirjutust. Sunniraha rakendamise hoiatusi tehti kolm, see tähendab ainult Viljandimaal.
Seda, millises Viljandimaa õmblusettevõttes rikkumisi ei leitud ja kuidas jagunes puuduste hulk ülejäänud firmade vahel, teabenõunik ütlema ei soostunud, viidates tööinspektsiooni infojagamise poliitikale. Küll aga lausus ta, et Viljandimaa õmblusettevõtetes võib peamiste rikkumistena välja tuua tööohutuse juhendamise tegematajätmise, õigel ajal esitamata tervisekontrolli, tegevuskava puudumise ning ohutusjuhendite puudumise ja puudulikkuse.
«Sakala» uuris kontrollitud ettevõtetelt endilt, kas ja milliseid rikkumisi neis mullu oktoobris avastati, ning sai vastused, mis andsid tööinspektsiooni infost teistsuguse pildi.
Kahest ettevõttest, Villerost ning Mivar-Vivast öeldi ajalehele, et seal ei avastatud ühtki niisugust puudust, mis oleks kirjalikult fikseeritud. Küll aga kinnitasid nii Villero juht Kaisa Merendi kui Mivar-Viva tegevjuht Toomas Värva, et neile oli antud suulisi soovitusi.
Voglia Eestist, JIL’s Baltist ja Toom Tekstiilist öeldi, et sealt oli leitud mõningaid puudusi, mille kohta tehti ettekirjutusi, kuid sunniraha rakendamise hoiatuse saamist ei võtnud ükski ettevõte omaks.
Voglia Eesti Viljandi filiaali juhataja Ave Treimann rääkis, et seal oli tegemata riskianalüüs ning ühtlasi tuvastati paari kaitseseadme puudumine. Treimann märkis, et sihtkontrolli ajaks oli ta alles lühikest aega ametis olnud ning uue aasta alguseks said kõik kõnealused vead parandatud.
JIL’s Balti kõneisik Sirje Peterson ütles, et tegemata oli töötajate tervisekontroll ning ühel masinal polnud kasutusjuhendit. Need asjad said Petersoni jutu järgi korda aetud detsembrikuu keskpaigaks.
Toom Tekstiilis oli töökeskkonnaspetsialist Eduard Elbrechti sõnul avastatud ühe töölaua juures puudulik valgustus ning seda tuli mõnevõrra kohendada. Ka Elbrecht kinnitas, et kõik vead said õigel ajal kõrvaldatud ning sellest tööinspektsioonile ette kantud.
Ühesugused rikkumised
Tööinspektsiooni pressiteate kohaselt kontrollisid inspektorid füsioloogilise ohuteguri kajastamist riskianalüüsis, selle vastavust tegelikkusele ning rakendatud meetmeid terviseriskide vähendamiseks või vältimiseks. Samuti hinnati tööruumis sisekliimat, töötajate juhendamist ja väljaõpet, sundliigutusi, tööruumis olevaid liikumisteid, valgustuse piisavust, töötajate tervisekontrolli suunamist ning puhkeruumi olemasolu.
Tööinspektsiooni töötervishoiu tööinspektor Kaie Mihkra toob pressiteates peamiste puudustena välja tegevuskava puudumise, riskianalüüsi puudulikkuse, töötajate ebaergonoomilise tööasendi, sisekliima probleemid, valgustuse puudulikkuse ja töökeskkonnaspetsialisti puudumise.