Suured firmad tõbist töötajat haigusleheta koju ei luba

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
23. ja 31. detsembril tuleb kõikide töötajate tööpäeva lühendada kolme tunni võrra.
23. ja 31. detsembril tuleb kõikide töötajate tööpäeva lühendada kolme tunni võrra. Foto: Elmo Riig / Sakala

Viljandi suurte tootmisettevõtete juhid ei pea võimalikuks järgida terviseameti ettepanekut lubada haigestunul haigusleheta koju jääda ning maksta talle selle eest keskmist palka.

«Eesti seadused on tööandjale pannud päris suure koormuse ja seda tuleb juurde,» selgitas Viljandi suurima tootmisettevõtte, 600 töötajaga aktsiaseltsi Viljandi Aken ja Uks juhataja Rain Hüva. «Me ei saa kehtestada kehtivatest seadustest paremaid tingimusi. Haigestumine on risk nii töötajale kui tööandjale.»

Terviseameti soovitust lubada töötajal gripiperioodil kuni kolmeks päevaks koju jääda ja maksta talle selle eest keskmist palka on «Sakalaga» vestelnud nelja suure tootmisfirma esindajast valmis teatud tingimustel kaaluma vaid üks.

«Töötajatele, kes on väga kohusetundlikud ja usalduse ära teeninud, oleme andnud võimaluse haigusleheta paar päeva kodus olla,» selgitas osaühingu Delux madratsite osakonna tootmisjuht Karin Kirikal. Ülejäänud peavad haigestumise esimesel päeval pöörduma perearsti poole ja alustama haiguslehte.

Haigus viib kolme päeva palga

Eestis kehtivate seaduste järgi jääb töötaja kolmel esimesel haiguslehel oldud päeval töötasust ilma. Järgmiste kodus veedetud päevade eest saab ta 70 protsenti oma keskmisest päevapalgast.

Rain Hüva sõnul mõjutavad haigestumised ettevõtte tööd tuntavalt. Et sel talvel on haigeid olnud pisut enam kui varasematel, tuleb tootmistsehhides pidevalt tööd ümber korraldada. «Kui võtaksime kohustuse säilitada kodus olevatele haigetele keskmine palk, makstes samal ajal asendajatele lisatasu, tuleks meil ju ühe töö eest topelt maksta,» selgitas firmajuht.

Kolm päeva kestvat palgata perioodi nimetas Hüva haigestunud inimese omaosaluseks, mis peaks töötajat motiveerima oma tervise eest hoolt kandma.

Terviseameti ettepanekut ei hakka kaaluma ka aktsiaseltsid Kolmeks ja Viljandi Metall. «Seadusel on ikka mõte ka,» lausus Kolmeksi juhataja Leho Haldna. «See tähendab, et inimene peab oma tervise eest ise vastutama.»

Haldna hinnangul ei erine Kolmeksis tänavune talv eelmisest. «Haigeid on, aga mitte massiliselt,» selgitas ta. «Rohkem on puudujaid naiste seas, kes on haigete lastega kodus.»

Ka Viljandi Metall on viirusnakkuste aja suurte kadudeta üle elanud, aga õmblusfirma Delux oli paar nädalat tagasi küsimuse ees, kuidas tööd korraldada.

«Ühel päeval olid 13 juurdelõikajast kaheksa haiged,» ütles Kirikal. See omakorda mõjutas õmblejaid, kellel hakkas tööjärg otsa saama, ning kokkuvõttes kannatas kogu tootmine. Et järgmisel aastal sellist haiguste lainet vältida, kavatseb Delux uue talve hakul pakkuda kõigile töötajatele tasuta vaktsineerimise võimalust. Sel aastal jagab firma iga nädal oma töötajatele apelsine.

Rain Hüva sõnul peaks iga töötaja tulusid ja kulusid hinnates arvestama, et ta võib haigestuda ja see tähendab sissetuleku vähenemist. «Iga inimene peab ise oma riske hindama ja tervisesse panustama,» lausus ta.

Tööandja: haiguslehe saab liiga lihtsalt

Viljandi Metalli juhi Jaak Sule meelest kiputakse Eestis haiguslehte välja andma liiga kerge käega. Varasematest aastatest oskab Sulg tuua näiteid, kus töötaja, kes pidi haiguslehega kodus olema, oli samal ajal ametis hoopis Rootsis. «Et sellist asja vältida, teeme haigekassaga palju enam koostööd,» lisas ta.

Rain Hüva sõnul on ka Viljandi Aknas ja Ukses olnud kahtlusi, et mõnele töötajale on haigusleht antud kergekäeliselt.

Kui Viljandi Metallis on juhtunud, et töötaja haigestub, kuid ei soovi sissetuleku kaotamise hirmus haiguslehte võtta, on tööandja soovitanud tal kasutada puhkusepäevi. «Lubame puhkust välja võtta ka väikeste osade kaupa,» lisas Sulg.

Haigena töölkäimist pole suurte Viljandi tootmisettevõtete juhid täheldanud. «Selles, et inimene nohuga tööl on, pole küll midagi taunimisväärset,» lausus Haldna, kuid lisas, et töötajaid on manitsetud haigena siiski koju jääma.

SELGITUS

Iiris Saluri,
terviseameti avalike suhete juht

Oleme esitanud tööandjatele soovituse, et nad võiksid lubada oma töötajatel haigestumise korral kuni kolmeks päevaks koju jääda ning maksta neile selle eest keskmist palka. Terviseamet ise on selles eeskujuks.

Inimest võib tabada viirus, millest ülesaamiseks kulubki vaid päev, kuid sellel päeval on inimene liiga nõrk, et tööd teha. Oleme propageerinud ka seda, et vajaduse korral lubataks inimestel kodus tööd teha, et vältida teiste nakatamist.

Märksõnad

Tagasi üles