Politsei- ja piirivalveameti uue juhi otsingute ümber lõõmavad ikka kired, eile püüdis riigikogu ees neid jahutada peaminister Andrus Ansip.
Politseiameti juhi koht kütab endiselt kirgi
Vastates parlamendi liikmete küsimustele, leidis Ansip, et erakonda kuuluva inimese asumine politsei- ja piirivalveameti juhi kohale ei pea tähendama tema püüdlust ametkonda politiseerida. Tema hinnangul poleks see tänapäeva Eestis võimalikki.
«Spekulatsioonid politsei- ja piirivalveameti politiseerimise osas on kindlasti enneaegsed ja mitte väga kohased,» rääkis Ansip. «Kui ka mõni isik, kes kuulub praegu mingisse erakonda, osutub nimetatuks ametisse, kus erakonda kuulumine pole lubatud või soositud ja soovitatav, ei pea see kindlasti tähendama, et pärast ametisse asumist hakkab ta ametkonda politiseerima.»
Ärge kahtlustage kurja
Peaminister nentis, et pigem tuleks hinnata isikuid ja nende võimet täita nendele pandud ülesandeid, mitte kahtlustada neid kohe kõiges kurjas, sealhulgas politiseerimise püüdlustes.
«Mina usun meie politsei- ja piirivalveameti tugevusse,» kõneles Andrus Ansip. «Ma olen päris veendunud selles, et kui ka kellelgi oleks selle ameti politiseerimise soov ja püüd tegelikult olemas, siis seda soovi rakendada ei ole Eesti Vabariigis võimalik — õnneks.»
Peaminister rõhutas, et valitsus ei kinnita politsei- ja piirivalveameti juhiks inimest, kes ei saa riigikogu õiguskomisjoni heakskiitu.
Siseministeeriumi hindamiskomisjon tunnistas eelmisel nädalal nurjunuks konkursi, kus ameti juhiks kandideerisid siseministeeriumi asekantsler Erkki Koort, politsei- ja piirivalveameti peadirektori asetäitja korrakaitsepolitsei alal Tarmo Miilits ning politsei- ja piirivalveameti peadirektori asetäitja piirivalve alal Tõnu Hunt. Ühtlasi soovitas ministeerium uueks juhiks praegust justiitsministeeriumi asekantslerit Priit Kama.
Esmaspäeval hääletas riigikogu õiguskomisjon maha oma neljapäevase istungi päevakorra muutmise, mille järgi võinuks Kama tutvustamine olla esimene punkt.
Pöördumine: kama kaks
Endised siseministrid Ain Seppik, Toomas Varek ja Kalle Laanet ning kunagine politseijuht Andres Anvelt leiavad, et politseijuhi konkursi nurjamisega viskas siseminister Ken-Marti Vaher pori näkku kogenud politseiametnikele.
Neli sisekaitse valdkonna eksperti kirjutasid «Postimehes», et Vaheri toimingud pole hämmastanud mitte ainult siseturvalisuse valdkonnas töötavaid inimesi, vaid kogu ühiskonda.
«Meile tundub, et ministril on täiesti kama kaks, mis saab Eesti siseturvalisuse tulevikust. Pori näkku viskamine praegustele pikaaegsetele süsteemis töötanud korrakaitsjatele konkursist farsi tegemisega ei motiveeri selle organisatsiooni liikmeid tervikuna pakkuma paremat turvalisust,» kirjutavad nad.
Põhjendused konkursi nurjamiseks olid ebapiisavad ja seda kahtlasem on asjaolu, et konkursi järel mängiti ainukeseks kandidaadiks Vaheri parteikaaslane Priit Kama. «On reaalne võimalus, et viiakse ellu ühe partei tagatoa otsuseid, mis ei taga Eesti riigi tasakaalustatud julgeolekut.»
Seppik, Varek, Laanet ja Anvelt kinnitavad, et küsimusi ei tekita mitte Priit Kama sobivus peadirektori kohale, vaid protsess, kuidas ta on kandidaadiks määratud.
«Selle kandidaadi määramisega minnakse selgelt apoliitilise organisatsiooni politiseerimise teed. Turvalisus, mis on üks inimese põhivajadusi, ei saa olla teatud poliitikute katsepolügoon ja selle organisatsiooni juhi valimine ei saa olla kirbutsirkus.»
Nende meelest peaks valitsuskoalitsioon kainelt ja kiirelt langetama otsused politsei- ja piirivalveameti juhi valimise asjus, et tagada kõige olulisema siseturvalisuse organisatsiooni mõistlik areng.