Politsei kontrollib sõidukitulede kasutamist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Madis Luik
Copy

Täna, 20. veebruaril kontrollib politsei kogu Eestis sõidukite tulede korrasolekut ning nende õiget kasutamist. Samuti juhib politsei autojuhtide tähelepanu puuduliku või vale tulekasutusega seotud ohtudele.

Liiklusbüroo komissari Riho Tänaku sõnul mõjutab tulede korrashoid ja nende õige kasutamine pimedal ajal tunduvalt nii autojuhi enda kui teiste liiklejate ohutust. «Tulede korrasolekust, õigest reguleerimisest ja kasutamisest sõltub otseselt see, kas ja millal juht ohtu märkab. Samuti säästab tulede õige kasutamine teisi juhte ega pimesta vastutulijat,» ütles ta.

Riho Tänaku sõnul on levinud probleem ka udutulede vale kasutamine. «Paraku näeme nii pimedal kui päevasel ajal paljusid juhte, kes täiendavate tulede kasutamisega kaasliiklejaid häirivad ning enda sõiduohutusega riskivad,» lisas ta.

Komissari sõnul on levinud eksiarvamus, et pimeda ajal sõites annab lisatuli täiendava eelise. Tema selgitusel valgustavad udutuled vaid autoesist ala, ent maanteekiirusel sõites pole juhil sellesse valgusvihku tekkinud ohule füüsiliselt võimalik reageerida.«Juht lihtsalt näeb paremini seda, millele paratamatult otsa sõidab. Tõeline oht peitub aga selles, et hele laik auto ees mõjutab juhi pupilli ning ta näeb kaugemale palju halvemini, kui ainult udutulesid kasutades. Rääkimata siis vastutulijate pimestamisega kaasnevatest ohtudest,» selgitas Riho Tänak.

Udutulesid võib kasutada lähitulede asemel või udust või sajust põhjustatud halva nähtavuse korral. Just tihedas udus, kus kaug- või lähituled tekitavad auto ette valge seina, on madalamal asetsevad ning laiema vihuga udutuled vajalikud. Sellistes tingimustes on ka ohutu kiirus tavapärasest maanteekiirusest vaid pool või veel vähem.

Sõidukituled peavad olema puhtad ning õigele kõrgusele reguleeritud. Läbipõlenud valgusti tuleb korda teha esimesel võimalusel. Päevasel ajal on lubatud kasutada lähitulesid, päevatulesid või udutulesid. Pimedal ajal sõites tuleb asulavälisel teel võimaluse korral kasutada kaugtulesid, et ohtu võimalikult kaugelt märgata. Lähituledele peaks lülitama siis, kui kiirtevihud vastutuleva sõidukiga ühtivad või tuled hakkavad eessõitvat sõidukit valgustama.

Tagasi üles