Hea sõidu teinud Algo Kärp pettus oma lõpukohas

Algo Kärp saavutas pühapäeval Tartu suusamaratonil parima eestlasena 11. koha.
Algo Kärp saavutas pühapäeval Tartu suusamaratonil parima eestlasena 11. koha. Foto: Kristjan Teedema / Postimees

Ehkki Tartu suusamaratoni parimale eestlasele Algo Kärbile märgiti lõpuprotokolli vaid kuuesekundiline kaotus võitnud norralasele Simon Østensenile ja 11. koht, valmistas tulemus talle pettumuse.

Kogu distantsi end liidrite grupi eesotsas hoidnud ja kolmest vahefinišist esimese võitnud Viljandi suusaklubi liige tunnistas, et konkurentide lõputempo polnud talle päris jõukohane.

«Maratonispetsialistide paaristõuked olid viimasel kilomeetril hirmus võimsad,» nentis ta. «Pealegi jäin kitsal rajal meestesumma sisse karpi.»

Üldiselt oli peagrupi tempo Kärbi hinnangul aga rahulik ning selles püsimine talle raskusi ei valmistanud. «Välistamaks liigset rüselemist, hoidsin end teadlikult grupi eesotsa,» lausus ta.

Suusataja rääkis, et sõidu edenedes tempo küll tõusis, ent grupi lahtiraputamiseks sellest ei piisanud.

42. Tartu suusamaratoni pingelises lõpuheitluses osales 17 meest, kellest esimesena, ajaga 2:45.01 ületas finišijoone norralane Simon Østensen. Napilt jäi teiseks eelmise aasta rootslasest võitja Jörgen Brink (2:45.02.1). Kolmanda koha võttis kahekordne Tartu maratoni võitja, norralane Anders Aukland (2:45.02.3).

Parima naisena oli norralanna Sandra Hansson finišis ajaga 2:58.53, mis andis talle üldarvestuses 43. koha.

«Mul on hea meel, et suutsin nii kiire finiši teha. Tundsin ennast tugevana,» ütles võitja. «Meil oli Anders Auklandiga plaan kiiret tempot teha, kuid viimasel 15 kilomeetril mõistsin, et jõuvaru tuleb jätta ka grupifiniši tarvis.»

Teisena lõpetanud Jörgen Brinki sõnul on Tartu maratoni rada üldiselt üks pikamaasuusatamise karikasarja paremaid, seekord muutis aga värske lumekirme vahede kasvatamise raskeks.

Eestlastest jõudis teisena, üldarvestuses 18. kohaga, üle lõpujoone Raido Ränkel ja kolmas eestlane Andre Mets lõpetas 22. kohaga. Teise Viljandimaa suusatajana oli Martin Nassar 35. ja kolmanda viljandimaalasena Andrus Kasekamp 72.

Parima Viljandimaa naisena lõpetas 63-kilomeetrise maratoni Lilian Estorn. N55 klassi parimana läbis ta distantsi 3 tunni 52 minutiga ning oli üldarvestuses 1095. ja naistest 19.

Esimese vahefiniši võitis Tarvastu vallast pärit Algo Kärp oma ütlemist mööda kerge vaevaga. «Et keegi teine enne vahefinišit kiirendada ei soovinud, otsustasin seda ise teha. Võit tuli kergelt ja vähese energiakuluga,» kõneles ta.

Kärp nentis, et maratonirajal kogetu andis talle omajagu eneseusku ning kinnitust maailmameistrivõistluste eel üha paranevast vormist.

«Tartu maraton ja Val di Fiemme maailmameistrivõistluste 50 kilomeetri klassikasõit on siiski võrreldamatud asjad. Siin on ju suhteliselt lauge, maailmameistrivõistluste rada on aga üks suur mäkke ronimine,» tõdes ta.

Itaaliasse tiitlivõistlustele sõidab Kärp 23. veebruaril. Enne seda veedab ta neli päeva Jõulumäel alpimajas.

«Seda, kas ma sõidan maailmameistrivõistlustel peale 50 kilomeetri veel mõnda distantsi, selgub kohapeal,» lisas Kärp.

Meeste 50 kilomeetri klassikasõit on ülehomme Itaalias algavate maailmameistrivõistluste kavas 3. märtsil.