Viljandi koolides põgusat ringkäiku tehes pole põhjust imestada, kui mõne ruumi laepaneeli küljes või radiaatori all jääb silma süljest nõrguv mokatubaka pakike.
Mokatubakas jätkab koolides võidukäiku
Seda, et mokatubaka ehk snusi tarvitamine on teismeliste kooliõpilaste seas kahetsusväärselt laialt levinud, kinnitavad nii õppeasutuste töötajad kui noorsoopolitseinikud. Eriti sageli olevat läbinätsutatud tubakapakid õpetajatele ja koristajatele silma jäänud käimasoleva õppeaasta esimestel kuudel, mil neid leiti nii klassiruumidest kui koridoridest.
Kesklinna kooli õppejuhi Kalli Põllu sõnul oleks ekslik väita, et harjumus on laste seas suurel hulgal levinud, kuid ärevust tekitavaks pidas ta sellekohaseid märke siiski. Tema väitel on viimastel kuudel tarvitamist vähem olnud, kuid sügisel leiti radiaatorite alt, koridoriseinte äärest ning laest nii palju tarvitamise märke, et kooli juhtkond otsustas vanemad klassid suusõnal läbi raputada.
Müüjad pole teada
Kalli Põld rääkis, et kool pöördus oma tähelepanekutega politsei poole, kuid ei suutnud ühtki tarvitajat vahetult teolt tabada. Mõned üheksanda klassi poisid olevat küll tunnistanud, et on snusi proovinud, kuid ruttasid sealsamas väitma, et on pahest lahti öelnud.
Õppejuhi hinnangul on keeruline kindlaks teha, millisest allikast õppeaasta algul tavalisest rohkem mokatubakat õpilaste kätte jõudis.
«Pinnisime mis me pinnisime, kuid konkreetsete vahendajateni ei jõudnud. Samas väitsid mõned väiksemad lapsed, et põhiline vahetus käis spordikoolis. Mine võta kinni, kui palju selles jutus tõtt on,» arutles ta.
Probleemi aktuaalsust kinnitas ka Viljandi gümnaasiumi õppejuht Ingrid Kärmas. Temagi sõnul pole ükski õppur mokatubakaga pedagoogidele küll otse vahele jäänud, kuid õpetajad teadvat hästi, kellel sellepärast terasemalt pilku peal hoida.
«Sügisel oli meil teema arutusel ning palusime kõigil rühmajuhendajatel oma õpilastele mokatubaka kasutamise kahjulikkusest rääkida. Loodetavasti oli sellest vähemalt mingil määral kasu.»
Viljandi politsei sai eelmisel aastal teateid mokatubaka tarvitamise kohta koolide personalilt, noortelt endilt, lapsevanematelt, aga ka juhuslikelt tähelepanelikelt kodanikelt. Korrakaitsjad fikseerisid mullu 225 alaealiste toimepandud tubakaseaduse rikkumist. Neist 14 juhul oli tegu mokatubaka omamise või tarvitamisega.
Ühest suust teise
Politsei pressiesindaja Agu Lalli sõnul kinnitavad noorsoopolitseinike töökogemused, et mokatubakas on levinud ühtviisi nii kutsekoolides, gümnaasiumides kui põhikoolides. Eriti kurvastavaks nimetas ta tõika, et ühe inimese suust läbi käinud padjakesi kiputakse edasi müüma ja taaskasutusse laskma.
«Vanemad peaksid lastega sel teemal rääkima ja neid hoiatama, et sel moel toimides võivad lisaks tubakast endast tulenevatele probleemidele levida mitmesugused nakkuslikud haigused,» rõhutas Lall.
Pressiesindaja teatel teevad korrakaitsjad mokatubaka teemal koolides pidevat ennetustööd, saates noorsoopolitseinikke õpilastele loenguid pidama. Ühtlasi korraldatakse aeg-ajalt kontrolloperatsioone nendesse haridus- ja lõbustusasutustesse, kus mokatubakat on varem avastatud.
Mokatubakas on niiske või poolniiske suukaudseks kasutamiseks mõeldud jahvatatud tubakas, mida müüakse nii lahtiselt kui padjakestesse pakituna. Enamasti asetatakse padjake ülahuule alla ning hoitakse seda seal mõnest minutist mõne tunnini.
Ridamisi ohte
Noorte seas on laialt levinud arvamus, et snusi tarvitamine ohustab tervist vähem kui suitsetamine. Tegelikult on ühes mokatubaka padjakeses mitu korda rohkem nikotiini kui sigaretis, lisaks leidub selles sadu kahjulikke keemilisi ühendeid ning umbes paarkümmend vähki tekitavat ainet.
Terviseedendajad rõhutavad, et mokatubaka regulaarne tarvitamine tekitab suuremat sõltuvust kui suitsetamine, sest nikotiinitase organismis on ühtlasem. Nikotiinil on veresooni ahendav ja stimuleeriv toime ning sestap kasvab ärevushäirete ja südamehaiguste tekke risk.
Et snusi ei hingata sisse, ei kahjusta see küll otseselt kopse, kuid tekitab igemehaigusi ja hammaste lagunemist. Et nikotiinisisaldus on snusil suurem kui sigarettidel, võib see soodustada huule-, keele-, kõri- ja neeluvähki ning teiste agressiivsete vähivormide teket.
KEELUKAUP
Eestis on tubakatoodete, sealhulgas närimis-, huule- ja mokatubaka omamine ning tarvitamine alaealistele keelatud.
• Suitsuvabu tubakatooteid tohib Eestis olla vaid täiskasvanutel ja üksnes enda tarbeks.
• Selliste toodetega kauplemine on nii Eestis kui ka mujal Euroopa Liidus 1992. aastast keelatud. Erandid on Rootsi ja Taani.
• Suitsuvaba tubakatoote ostmise või müümisega vahele jäänud inimest, sealhulgas alaealist, lubab seadus karistada 1200-eurose trahvi või arestiga.
• Eestlased saavad mokatubakat enamasti Rootsist. Seda ostetakse ka internetipoodidest.
Allikas: politsei