Börsipõhine elektripakett on olnud soodsam

Madis Luik
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Repro

Sada päeva tegutsenud sõltumatu hinnavõrdlusportaali Energiaturg.ee andmetel on populaarseim börsihinnaga pakett olnud jaanuari esimeses pooles 10 protsenti odavam kui fikseeritud hinnaga pakett.


Energiaturg.ee võrdles statistika põhjal kahte kõige populaarsemat paketti: Eesti Energia fikseeritud hinnaga 12-kuust paketti ja 220 Energia börsihinnaga ettemaksuta paketti. Detsembris Eesti Energia 12-kuulisele paketile pakutud fikseeritud elektrihinna aritmeetilisele keskmisele tuginedes selgus, et erineva tarbimismahuga elamispindadel oli jaanuari esimesel poolel muutuvhinnaga pakett 10 protsenti odavam.

Korteril aastase tarbimisega 1750 kWh oli börsihinnaga pakett koos käibemaksuga keskmiselt 0.44 eurot odavam. Eramus tarbimisega 10 000 kWh maksaks tarbija fikseeritud paketiga keskmiselt 2.54 eurot rohkem ning elektriküttega eramus, mille aastane tarbimine on 22 500 kWh, oli pakettide hinnavahe kahe nädalaga keskmiselt 5.71 eurot. Tegemist on üksnes elektri maksumusega ilma võrgutasude ja aktsiisideta ning hindade arvutamisel oli aluseks Elektrilevi tüüpkoormusgraafik.

«Enamik tarbijaid valis küll fikseeritud hinnaga paketi, kuid kindlasti tasub tarbijatel jälgida elektrimüüjate hinnamuudatusi ja pakettide erinevusi, sest suurema tarbimismahu korral võib hinnavahe tulla märgatav. Nii Eesti Energia kui 220 Energia on ka pärast aastavahetust jätkanud oma hinnapakettide muutmist,» selgitas portaali tegevjuht Moonika Kukke.

Hinnavõrdlusportaalis Energiaturg.ee saab lisaks senisele seitsme elektrimüüja (220 Energia, Eesti Energia, Eesti Gaas, Elektrimüügi AS, Elektrum, Imatra Elekter ning VKG Elektrivõrgud) hinnapakettidele võrrelda väiksemate võrguettevõtjate (Loo Elekter, Elveso, TS Energia, Saku Maja, Veerenni Jaotusvõrk) elektrimüügi pakette. Ülejäänud väiksemad võrguettevõtjad ei ole oma veebilehtedele hinnainfot veel üles pannud, kuid kui see avaldatakse, lisatakse ka nende pakkumised võrdlusesse.

Hinnapakette on kõigi müüjate peale kokku 108 koos kõikvõimalike erinevate variatsioonidega. Tähtajalisi, fikseeritud hinnaga pakette on võrdluses 52 ning tähtajatuid, muutuva hinnaga pakette on 38. Lisaks kajastab portaal 18 muud paketti, mida esialgu võrdlusesse lisatud ei ole, sest teised müüjad samasuguseid pakette ei paku.

Tarbijakeskses hinnavõrdlusportaalis Energiaturg.ee on saja päevaga käidud 360 000 korral ning selle aja jooksul on laekunud ligi tuhat küsimust.

Energiaturg.ee on sõltumatu ja tarbijakeskne elektripakettide hinnavõrdlusportaal, mida arendavad koostöös advokaadibüroo GLIMSTEDT, investeerimisfirma Capital Mill ning IT-partnerina Helmes.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles