Ehkki Viljandi linnavalitsus keeras raekoja kõrvale kunstimuuseumi rajada tahtvale Mark Soosaarele selja, pole too nõus ehitusplaanist lahti ütlema.
Mark Soosaar ei kavatse muuseumi maha matta
«Oleme projekti ettevalmistamisele kulutanud 130 000 eurot maksumaksja raha. Seda ei saa niisama korstnasse kirjutada,» põhjendas Soosaar, miks ta on otsustanud linnajuhtide leigusest hoolimata uue kunsti muuseumi filiaali Viljandisse toomise mõtet endiselt soojas hoida. «Pealegi on meil täiuslik projekt, mida pole võimalik ühelegi teisele asutusele kohandada,» lisas ta.
Viljandisse uue kunsti muuseumi filiaali tegemise mõte tekkis mõne aasta eest, kui Mark Soosaar läks tülli Pärnu linnavõimuga, sest too otsustas suvepealinnas muuseumi käsutuses olnud maja maha müüa. Uue koha otsinguil jõudis Soosaar Viljandisse ning leidis Linnu tänava ääres raekoja kõrval seisva vana koolimaja oma asutusele sobiva olevat.
Tulnuks lammutada
Mitmel suvel võõrustaski maja moodsa kunsti näitusi ning mõned kohapeal valminud taiesed seisavad selle ees pargimurul tänini. Idee kohaselt tulnuks tugevalt amortiseerunud ehitis suuremas osas lammutada. Selle asemele pidanuks tänavu kerkima umbes kaks miljonit eurot maksev kunstikeskus. Paraku ei soostunud Ettevõtluse Arendamise sihtasutus ehitusele euroraha andma ning abi ei saadud ka riigieelarvest.
Et pärast seda kaotasid linnajuhid muuseumi tulekusse usu, pakkus linnapea Loit Kivistik tänavu aprillis hoonet Viljandit ümbritsevatele valdadele, kes kavandavad ühinemist ning peavad varsti maakonnakeskuses leidma koha vallavalitsusele.
See, kas vallajuhid võiksid tõepoolest linnavalitsuse naabriks kolida, ei ole siiski veel selge, sest tulevane liitomavalitsus on maavalitsuselt ja ettevõtjatelt saanud ka teisi kaalukaid pakkumisi.
Uus eelarveperiood
Ühinemiskomisjoni esimehe Kaupo Kase sõnul on teema praegu külmutatud ning selle juurde naastakse aasta lõpul — pärast seda, kui kõik neli valda on ühinemise heaks kiitnud. Praegu on seda teinud üksnes Viiratsi vallavolikogu.
Mark Soosaare arvates on eeltoodud ideega mängida ebaeetiline, sest ametlikult kuulub kinnistu hoonestusõigus endiselt muuseumile. «Jah, ma tean, et meid praagiti meiega konsulteerimata uuest arengukavast välja, aga see ei muuda asja. Praegune linnavalitsus on ikkagi eelmiste õigusjärglane ning peab varasemaid otsuseid austama.»
Soosaar teeb panused 2014. aastal algava Euroopa Liidu eelarveperioodi peale, mil avanevad uued abiprogrammid. «See aeg on kohe ukse ees. Ootame ära ja läheme uuele katsele,» lubas ta.
ARVAMUS
MARK SOOSAAR,
muuseumi peremees
Olen kindel, et uue kunsti muuseumil on Euroopa Liidu järgmisel eelarveperioodil head šansid ehituseks raha saada. Mind paneb sellesse uskuma praegune poliitiline olukord. Selline valetamine, vassimine ja hämamine ei saa kaua kesta.
Seega peab varem või hiljem tulema puhastus. Pärast seda hakatakse ka kultuuriobjektidele teistmoodi vaatama.