Laupäeval on Viljandis Rubiini platsil valeliku poliitika vastane meeleavaldus, mis saab korraldajate sõnul mulgi kultuuri peegeldava näo.
Meeleavaldajad lubavad ühisloitsu ja lõket
Meeleavalduse «Ükskord prahvatab vimm» korraldajaks on märgitud seltsing Sakala Kärajad, kes on ühingu pressiteate järgi sama meelt sotsiaalmeediast alguse saanud kodanikuliikumisega «Aitab valelikust poliitikast».
«Protest on ajendatud viimase aja poliitskandaalidest, võimuladviku vassimisest ja lokkavast korruptsioonist, mis on viinud Eesti ühiskonna
eetilisse kriisi, kus tõel ei ole enam väärtust. Et riigivõimu teostajad on rahvast kaugenenud, on Eestis võimatu rääkida demokraatia toimimisest,» seisab seltsi teates.
Protestijad nõuavad ennast kompromiteerinud poliitiliste jõudude tagasiastumist. Meeleavaldusega soovitakse rahvast innustada poliitikas kaasa rääkima.
Valitsus astugu tagasi
Meeleavalduse Facebooki konto on loodud pühapäeval ning sealt võib lugeda, et parteipropaganda ja -sümboolika on üritusel rangelt keelatud. «Korraldajad on veendunud, et poliitiliselt aktiivne olla ja oma õiguste eest kindlalt seista saab ka ilma erakondadesse kuulumata,» seisab seal.
Ürituse kõneisik Mari Tammar kinnitas, et meeleavalduse «Ükskord prahvatab vimm» organiseerijate ringi kuulus algul neli inimest: Sulev Salm, Rauno Aaslaid, Asser Ellermäe ja Mati Nuut. Pärast meeleavalduse korraldamise otsust on liikmeskond kasvanud ning ühendab väga erinevate eluvaldkondade inimesi. Nende hulka kuulub nii töövõtjaid kui tööandjaid, kultuuriinimesi, muusikuid ja tudengeid.
«Väga tähtis on, et just noored näitaksid, et nad ei ole toimuvaga rahul. On võimulolijad ju meile pähe määrinud lohakalt ja süvenemata vastu võetud haridusreformi, mis puudutab väga valusalt kõiki üliõpilasi ning kultuuriakadeemia saatust laiemalt,» kommenteeris Tammar.
Facebooki lehel leiduva info kohaselt pole keegi korraldajatest taasiseseisvumise ajal poliitikas osalenud. Väidetavalt oli mõni neist poliitiliselt aktiivne viimati laulva revolutsiooni ajal.
Üritusel on lubanud erakondade rahastamise teemal sõna võtta Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni kuuluv Juku-Kalle Raid, kuid ta teeb seda kui kodanik, mitte riigikogulane.
Mari Tammari sõnade kohaselt ei ole laupäevane aktsioon üksnes skandaalidesse sattunud Reformierakonna vastu, sest end kompromiteerinud erakondi on Eestis teisigi.
«Võtame näiteks elamislubade skandaali,» tõi ta välja Isamaa ja Res Publica Liidu poliitikutega seotud juhtumi. Seega nõuavad meeleavaldajad sisuliselt, et praegune valitsus tagasi astuks.
Pillid ja lõke
Mari Tammar toonitas, et üritusega tahetakse muuta eestlaste harjumust jääda ühiskondlikes protsessides passiivseks. «Tahame julgustada rahvast ühiskonnas kaasa lööma, sest meie võimuses on asju muuta,» toonitas ta.
Tammari ütlemist mööda erineb laupäevane aktsioon vormilt harilikust meeleavaldusest, sest korraldajad on otsustanud kasutada mulgi kultuurile ja tunnuslausele «Ürgses rütmis» omaseid elemente. Kava järgi lüüakse meeleavaldusel trummi ja mängitakse torupilli, samuti süüdatakse lõke ning lausutakse ühisloits.