Aarne Tuule ei usu, et lindude hukkumist oleks põhjustanud viirus, nagu loomakaitse seltsi pressiteates väideti.
«Seda ei saa muidugi välistada, sest ühtegi lindu ei ole
uuritud, kuid kõigil neil siidisabadel, kelle mina üles korjasin, olid väga selgelt kokkupõrke jäljed. Kõigepealt murdub sellisel juhul muidugi kael, kuid oli ka tiivamurde ja veriseid nokki.»
Aarne Tuule tõdes, et mingil määral võis lindude säärast käitumist põhjustada joobes olek. «Tänavu valmisid pihlakad minu tähelepanekute järgi üsna vara ning esimesed kobarad võivad praegu juba käärida. Aga seda, kas purjus siidisaba lendab rohkem aknasse kui kaine siidisaba, ei oska ilmselt keegi kindlalt öelda.»
Siidisaba pole ainus lind, kes akendesse lennates ennast vigastab.
«Peamiselt käituvad niimoodi väikesed linnud, nagu pöialpoisid ja kõikvõimalikud tihased,» rääkis Tuule. «Seda juhtub aga ka suurematel ja palju targematel lindudel, näiteks väga osaval ja kavalal kanakullil. Temagi näeb maja suure müürina ja akent kui müüri sees olevat auku, kust võib läbi lipsata.»
Aarne Tuule sõnul on tänavu siidisabadel invasiooniaasta, mis tähendab, et neid saabub Eestisse tavapärasest kümneid kordi rohkem.
«Nende invasioonid käivad teatud intervalliga, kuid mitte väga kindla aja tagant,» kõneles Tuule. «Samasuguste lainetena liiguvad näiteks ka suur-kirjurähn ja pasknäär — neidki liike on inimesed meil tänavu ilmselt varasemast rohkem näinud.»
Nii suurel hulgal nagu tänavu pole siidisabasid siia saabunud vähemalt viimasel viiel aastal. «Eks nad tule ikka selle pärast, et pesitsusaladel on nende arvukus suureks muutunud ja seal hakkab neil ka toit otsa saama,» selgitas ta.
Siidisabad ehk viristajad pesitsevad meist põhja- ja kirde pool Põhja-Soomes ja Venemaal. Eestis on nad iga-aastased läbirändajad ning paljud isendid jäävad siia ka talvituma.