/nginx/o/2015/11/20/4720579t1h8399.jpg)
Karksi valla poliitikule, 21 aastat Keskerakonda kuulunud Heino Luigele tuli reede õhtul erakonna peasekretäri Priit Toobali kohta partei aukohtus langetatud otsus ootuspäraselt ning ta on veendunud, et juhatus Toobalit ei kanguta.
Neli Viljandimaa keskerakondlast läksid pärast piirkonna üldkoosolekut koju ning kirjutasid samal ööl aukohtule avalduse, et kriminaalkorras süüdimõistetud Priit Toobal tuleks erakonnast välja arvata. Reede õhtul teatas aukohtu esimees Kalle Klandorf, et aukohus tegi juhatusele ettepaneku veel kord kaaluda Toobali sobivust erakonda.
«Juhatus on Edgari (Savisaar – toimetus) poolt ja nemad Toobalit välja ei viska,» uskus Luik, kes oma kinnitust mööda on juba aastaid olnud teises paadis. 1995. aastal parteiga liitunud Luik toetas eelmisel erakonna konverentsil Jüri Ratase esimeheks saamist ning nüüd oli ta Kadri Simsoni poolel.
Pärast seda, kui Priit Toobal kohtus kriminaalkorras süüdi mõisteti, oleks erakond pidanud ta toona kehtinud partei põhikirja järgi välja heitma. Erakonna kongressil tehti aga põhikirja parandus, mis sellise automaatse väljaheitmise välistas ja andis otsustusõiguse juhatusele. Keskerakonna juhatus on korra juba kinnitanud, et toetab Toobalit, ning valis ta ka peasekretäriks.
«Minu jaoks on Toobali usalduskrediit läbi saanud,» teatas Luik, kes on endiselt arvamusel, et kriminaalkorras süüdimõistetud parteisse ei sobi. «Hakkame ükskord Eesti seaduste järgi elama ja tegutsema.»
Priit Toobal ütles märtsis Postimehele, et ta on kaalunud poliitikast kõrvale jäämist. "Kandideerisin erakonna juhatusse kongressil, sain mandaadi juhatusse – erakonna liikmed on mind usaldanud. Kongressi enamus on otsustanud, et ma peaksin poliitikas jätkama. Kui Karksi rahvas kongressil minu poolt ei hääletanud, siis mul on mõnevõrra kahju, aga ülejäänud rahvas hääletas. Juhatus ühehäälselt nimetas mind viiendat korda peasekretäriks, mille üle ma olen tänulik,« selgitas Toobal. »Ma ei kavatse poliitikast lahkuda.«
Aukohtusse pöördumine tuli neljale Viljandimaa keskerakondlasele pähe siis, kui Priit Toobal asus märtsi lõpus juhatama partei Viljandimaa piirkonna koosolekut. Heino Luik ja tema võitluskaaslased polnud sellega rahul, kuid nägid, et koosolekul nad edu ei saavuta. »Seal on igal inimesel sõnavõtuks kolm minutit ja selle ajaga ei saa midagi öelda. Seepärast olimegi koosolekul vait ja tegime hiljem kirja,« rääkis ta.
Aukohtusse mindi aga seetõttu, et just samal ajal oli seal arutusel lisaks Toobali juhtumile viimastel valimistel Viljandi- ja Järvamaalt riigikokku valitud Mailis Repsi väljaheitmise plaan.
Luige sõnul on Keskerakonnas praegu kaks tugevat leeri ning leppimist ta nende vahel ei näe. Viimasel erakonna kongressil Kadri Simsoni selja taha koondunud hoiavad pöialt, et nende mees Jüri Ratas ei saaks reedel Eesti olümpiakomitee esimeheks, sest see tähendaks, et Ratas lahkuks parlamendist ja tema asemele asuks Vladimir Arhipov, keda peetakse selgelt Savisaare leeri kuuluvaks.
Selline vahetus tähendaks, et riigikogu fraktsioonis kaotaks Simsoni pooldajate leer ühe inimese ning võimupositsioon läheks teisele poolele. »Meie ei taha sugugi, et Jüri Ratas riigikogust ära läheks, sest see tähendaks erakonnale ka valimistel 8500 hääle kaotamist," ütles Luik.